Prenumerera
Annons
Debatt

Kriminalvården svarar inte på kritiken

Fokus måste ligga på att de som redan arbetar på myndigheten vill stanna kvar och utvecklas, skriver debattörerna. 
Fokus måste ligga på att de som redan arbetar på myndigheten vill stanna kvar och utvecklas, skriver debattörerna. Foto: Johan Nilsson / TT
28 januari 2026 kl. 04:00

E

Ombudsman Akademikerförbundet SSR, facket för kriminalvårdens akademiker, respektive ordförande Saco-S Kriminalvården

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Kriminalvården skriver att den nya grafiska profilen är väl förankrad och ett led i ett långsiktigt arbete med attraktivitet och stolthet. Den beskrivningen stämmer inte med den bild vi får från våra medlemmar.

Många medarbetare upplever att de inte varit delaktiga på ett meningsfullt sätt. Det är inte ett enskilt misslyckande, utan speglar en större och återkommande utmaning i takt med att Kriminalvården växer snabbt. Kriminalvården gör inte tillräckligt för att se till att personalen är med på tåget.

Läs också

Duckar det största problemet 

I sitt svar undviker myndigheten vår huvudsakliga kritik. Det är inte varumärket som är Kriminalvårdens största problem. Problemet är att personalen inte ges tillräckliga förutsättningar att klara grunduppdraget.

Våra medlemmar ges inte tillräckliga förutsättningar vare sig när det gäller bemanning, arbetsmiljö, kompetensutveckling eller tid. Förankring handlar inte om att informera i efterhand, utan om att faktiskt involvera dem som bär verksamheten varje dag i utvecklingen av Sveriges kanske viktigaste myndighet.

Goda arbetsvillkor är det starkaste varumärket  

Vi står inför en mycket stor samhällsutmaning. De närmaste åren kommer betydligt fler personer att avtjäna sina straff, både i anstalt och i frivård. Samtidigt vittnar personalen om att verktygen redan i dag inte räcker till. Att då prioritera symboliska satsningar som stora reklamkampanjer på stan riskerar att uppfattas som verklighetsfrånvänt.

Vi står inför en mycket stor samhällsutmaning. De närmaste åren kommer betydligt fler personer att avtjäna sina straff, både i anstalt och i frivård

Vill Kriminalvården vara en attraktiv arbetsgivare måste fokus ligga på att de som redan arbetar där vill stanna kvar och utvecklas. Det är den starkaste varumärkesbyggande åtgärden som finns.

Satsa i stället mer på personalens förutsättningar och villkor, det vore den mest ansvarsfulla användningen av skattepengar och ett sätt att förvalta medborgarnas förtroende för myndigheten. Det vore bäst för Kriminalvårdens tillväxt.

Tidigare inlägg i debatten

Symboliska varumärkessatsningar är ett hån mot Kriminalvårdens medarbetare

Kriminalvårdens möjlighet att rekrytera och behålla medarbetare är inte en fråga om kommunikationsstrategi, utan om arbetsvillkor. Det skriver företrädare för Akademikerförbundet SSR, facket för kriminalvårdens akademiker, och Saco-S Kriminalvården.

Kriminalvården: Därför ändrar vi vår grafiska profil

Det handlar inte om någon symbolisk varumärkessatsning. Kriminalvården ska synas och allmänheten ska enkelt se att det är oss man möter. Det skriver Ulrika Ohlson, Kriminalvårdens kommunikationsdirektör, och Anders Liif, tillförordnad HR-direktör, i en replik.

 

Artikeln är skriven av

E

Edita Gasal och Tina Olsson Sirén

Ombudsman Akademikerförbundet SSR, facket för kriminalvårdens akademiker, respektive ordförande Saco-S Kriminalvården

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026