Prenumerera
Annons
Krönika av 
Linnea Lindquist

Inför en ny ägandeform för friskolorna

Jag har en briljant idé. Vi ska skapa en associationsform enbart för friskolor, skriver Linnea Lindquist.
Jag har en briljant idé. Vi ska skapa en associationsform enbart för friskolor, skriver Linnea Lindquist.Foto: Johan Nilsson/TT/Severus Tenenbaum
31 mars 2025 kl. 04:00

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

När jag var rektor på en friskola tänkte jag inte på ägarna. Mitt fokus var barnen och utveckling av verksamheten. Med tiden har jag lärt mig att associationsformen är helt central när vi diskuterar problem i skolsystemet.

Det finns problem oavsett driftsform. Stiftelser har dålig insyn, ideella föreningar behöver inte registrera företrädare och små aktiebolag har inte längre revisionsplikt. Det får konsekvensen att Skolinspektionen inte kan granska skolorna. Skollagen reglerar inte ägandeformer utan det styrs av lagstiftningen för respektive associationsform. Det är därför det blir frontalkrock när skollagen ska verka i samexistens med till exempel aktiebolagslagen.

Hotet mot rikets säkerhet

I höstas rapporterade Skolinspektionen att polisen varnat om hur ideella föreningar används för organiserad välfärdsbrottslighet. Ekobrottsmyndigheten säger att antalet brott har ökat sedan små aktiebolag slutade granskas och dessutom omfattas inte internationella skolor av Skolinspektionens ägar- och ledningsprövning eftersom de följer andra läroplaner. De finansieras av skattemedel, men går alltså inte att granska.

Det allvarligaste problemet med aktiebolagsskolor är hotet mot rikets säkerhet. FOI menar att det är sannolikt att odemokratiska krafter investerar i friskolor med syfte att påverka samhället. Skolinspektionen står handfallna eftersom de inte kan granska alla utländska ägare.

Politikerna har tappat kontrollen över skolsystemet och därför räcker inte regeringens utlovade helrenovering

Syftet med aktiebolag är att gå med vinst. Har man flera bolag i samma koncern kan man skicka runt pengar via koncernbidrag och kringgå ett vinstförbud. En skolägare kan starta ett måltidsföretag och sedan köpa luncher av sitt företag, till högre priser än på Grand hotels veranda.

Skolpengen omvandlas då till vinst i måltidsföretaget som har samma ägare som skolorna. Att förbjuda vinster är därför meningslöst.

Vill man undvika svarta rubriker om hur girig man är kan man även använda inlösen av aktier för att kamouflera vinstuttagen. Det har Academedia gjort genom att dela ut 78 procent av överskottet genom en kombination av utdelning och återköp av aktier.

Talepunkter om några procent i vinstutdelning är århundradets underdrift.

Inför en ny ägandeform

Politikerna har tappat kontrollen över skolsystemet. Därför räcker inte regeringens utlovade helrenovering. Det hade varit smidigt om det hade räckt att ändra reglerna för de olika associationsformerna, men tyvärr är det inte så enkelt. Lagskärpningar för att komma åt oseriösa skolägare skulle då drabba alla företag som delar associationsform med friskolor.

Jag har en briljant idé. Vi ska skapa en associationsform enbart för friskolor.

Vinsterna är många. Skolinspektionen kommer att kunna följa pengarna. Alla friskolor får en ny ägar– och ledningsprövning, vilket ger ett gyllene tillfälle att stänga friskolor med brister. Dessutom blir det enkelt att införa offentlighetsprincipen, rensa ut koncernbidrag, vinstkrav, börsnoteringar och utländskt ägande.

Staten bistår friskolorna med övergången och de står för kostnaderna. En ny associationsform kommer skapa ett skolsystem utan skadliga incitament. Valfriheten värnas samtidigt som oseriös business rensas ut. Det enda syftet att driva en friskola ska givetvis vara utbildning och bildning. Det är bra att regeringen vill helrenovera friskolesystemet, börja med en ny associationsform.

Regeringen behöver bekänna färg. Är ni pro market eller pro business?

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026