Prenumerera
Annons
Debatt

Slutreplik: Vad tänker Forssmed om situationen i Riksidrottsförbundet?

Riksidrottsförbundet bortser från att Sverige numera är en rättsstat och tillämpar inte förvaltningslagens regler om jäv, skriver Per Palmström i en slutreplik till Anna Iwarsson. 
Riksidrottsförbundet bortser från att Sverige numera är en rättsstat och tillämpar inte förvaltningslagens regler om jäv, skriver Per Palmström i en slutreplik till Anna Iwarsson. Foto: Pontus Lundahl/TT/Privat
18 juni 2025 kl. 04:00

P

Partner Evida och tidigare vice ordförande Sveriges Olympiska kommitté

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Anna Iwarsson skriver i sin replik att modellen där Riksidrottsförbundet fördelar statens stöd till idrottsrörelsen har varit välfungerande i över 100 år. Men för 100 år sedan gällde 1809 års regeringsform och i den fanns inte något uttryckligt krav på att offentliga beslut skulle fattas med opartiskhet och saklighet. Detta infördes successivt genom speciallagar och rättspraxis under 1900-talet och skrevs in som ett uttryckligt krav i 1974 års regeringsform.

Läs också

De övergripande reglerna om opartiskhet och saklighet är preciserade i förvaltningslagens jävsregler. Att förvaltningslagens regler om jäv numera uttryckligen även gäller för Riksidrottsförbundets myndighetsutövning är en naturlig följd av Sveriges utveckling mot att bli en rättsstat.

Det omvända, att det skulle vara tillåtet för Riksidrottsförbundet att fördela statsbidrag till idrotten genom beslut av jäviga beslutsfattare, är i dag otänkbart.

Men ändå är det så det går till.

Jävssituationerna har aldrig utretts

Riksidrottsförbundet bortser från att Sverige numera är en rättsstat och tillämpar inte förvaltningslagens regler om jäv. SF-ombuden på RF-stämman beslutar om ekonomiska stödsystem som påverkar hur mycket pengar ombudens egna förbund får. Ledamöterna i Riksidrottsstyrelsen, som också är styrelseledamöter i ett SF eller har annan nära koppling till ett SF, beslutar om statsbidrag till sitt eget förbund.

Att detta är uppenbara jävssituationer borde stå klart för alla. Jävssituationerna inom Riksidrottsförbundet har aldrig utretts eller granskats.

Vad tänker Forssmed?

Men precis som SF-ombuden inte kan klandras för att de stödjer förslag som är bäst för deras egna SF, är det naturligt att Anna Iwarsson vill skydda Riksidrottsförbundets rätt att fördela statens stöd till idrotten.

Idrottsminister Jacob Forssmed (KD) har det politiska ansvaret för Riksidrottsförbundets myndighetsutövning. Det hade varit intressant att veta om idrottsministern anser att Riksidrottsförbundet följer förvaltningslagens jävsregler och är nöjd med hur det fungerar i dag.

Tidigare inlägg i debatten

Varning för jäv vid Riksidrottsförbundets myndighetsutövning

Intressekonflikterna inom Riksidrottsförbundet är både odemokratiska och skadliga för beslutens kvalitet. Det skriver Per Palmström, partner Evida och tidigare vice ordförande Sveriges Olympiska kommitté.

Replik: Vår fördelningsmodell har fungerat i över 100 år

Modellen där Riksidrottsförbundet fördelar statens stöd till idrottsrörelsen har varit välfungerande i över 100 år och fördelningen har hög effektivitet. Det har fastslagits vid flera tillfällen, skriver Anna Iwarsson, ordförande för Riksidrottsförbundet och SISU Idrottsutbildarna.

 

Artikeln är skriven av

P

Per Palmström

Partner Evida och tidigare vice ordförande Sveriges Olympiska kommitté

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026