Prenumerera
Annons
Debatt

Slutreplik: SKR duckar de verkliga problemen bakom regionernas ineffektivitet

Det finns otaliga exempel där skattemedel används på ett vårdslöst sätt i regionerna, skriver debattörerna. 
Det finns otaliga exempel där skattemedel används på ett vårdslöst sätt i regionerna, skriver debattörerna. Foto: Kate Gabor/Stefan Tell
15 december 2025 kl. 04:00

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

I en replik till vår debattartikel hävdar SKR att vi drar alldeles för långtgående slutsatser av effektiviteten i regionerna utifrån ett begränsat underlag.

När SKR kritiserar oss för bristande underlag, så kritiserar de sig själva. Vi använder data från Kolada, en databas som tillhandahålls av Rådet för främjande av kommunala analyser, RKA.

RKA har bildats i samarbete mellan staten och SKR med uppdrag att underlätta uppföljning och analys av kommunsektorn genom att tillhandahålla statistik. Om SKR anser att data i Kolada är bristfälliga välkomnar vi en förbättring.

Läs också

Vad effektiva regioner gör och inte 

Vi visar i vår rapport att mer effektiva regioner i högre utsträckning specialiserar sig, köper mer vård från privata vårdgivare och har relativt låga kostnader för administration.

Innovationer inom vården, inte minst digitaliseringen och nya AI-verktyg, bör dessutom möjliggöra för regioner att effektivisera sina verksamheter. Genom att lära sig av de mer effektiva regionerna går det att få mer vård för samma summa pengar, vilket också är lärdomen från vår studie.

Det finns också otaliga exempel där skattemedel används på ett vårdslöst sätt i regionerna. Det havererade projektet med nytt journalsystem i Västra Götalandsregionen har en prislapp på cirka 5,5 miljarder. Systemet går inte att använda, men kostnaderna rullar vidare.

Statens reformutrymme bör användas till reformer som ger oss högre tillväxt, fler arbetade timmar, högre sysselsättning och stigande inkomster

Statsbidraget Nära Vård är ett annat skrämmande exempel. Kostnaderna uppgår sedan 2018 till cirka 30 miljarder, utan att ett enda av de mål som satts upp har nåtts.

Inga av dessa möjligheter till effektivisering tar SKR upp i sin replik. De fortsätter att ropa efter mer statsbidrag. Detta sker trots att statsbidragen aldrig har varit högre än i dag, varken som andel av BNP eller som andel av kommunernas och regionernas inkomster.

Mer pengar löser inte problemen

Lösningen på ineffektivitet är inte mer statliga pengar. Statens reformutrymme bör användas till reformer som ger oss högre tillväxt, fler arbetade timmar, högre sysselsättning och stigande inkomster. För kommunsektorns ekonomi är detta mer betydelsefullt än ökade statsbidrag.

SKR skriver att de gärna diskuterar hur regionerna kan förbättra sin effektivitet, men detta riskerar att förbli tomma ord om man inte också är beredd att diskutera de verkliga problemen.

Läs tidigare inlägg i debatten

Regionerna måste bli mer effektiva, SKR

Det är svårt att tala om att regionerna är underfinansierade när utgifterna stiger snabbare än både befolkning och behov. Det skriver Sven-Olov Daunfeldt och Lena Furmark, Svenskt Näringsliv.

SKR: Svenskt Näringslivs effektivitetssiffror för vården håller inte

Vi diskuterar gärna effektivitet och utveckling av välfärdstjänster med Svenskt Näringsliv. Men svepande kritik om regioner som ineffektiva blir inte konstruktivt. Det riskerar att missleda invånarna och kan till och med vara skadligt, skriver Emelie Värja och Johan Kaarme från SKR, i en replik. 

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026