S pressar regeringen och SD om demokrativillkoren
En timme före kulturutskottets tisdagssammanträde höll Socialdemokraterna presskonferens och meddelade att de lägger ett utskottsinitiativ om demokrativillkoren. ”Det ska upp till beredning på torsdag och då får partierna positionera sig. Tidöpartierna måste bekänna färg”, säger Lawen Redar.

Anders Gustafsson
Redaktör Altinget CivilsamhälleRiksdagens sammansättning är densamma som tidigare. Så det är kanske inte mycket som tyder på att Socialdemokraterna ska få med sig en majoritet i utskottet. Men syftet kan vara ett annat.
Är det här främst ett sätt att pressa regeringen på besked?
– Man kan göra det på olika sätt, men ja det är det. Nu måste Tidöpartierna bekänna färg. Jag skulle vara förvånad om de inte tar ärendet vidare. I så fall vill jag höra förklaringen till varför man har dragit tillbaka propositionen, säger Lawen Redar till Altinget.