Prenumerera
Annons
Debatt

Vårdföretagarna har fel om reserverade upphandlingar för idéburna organisationer

Vårdföretagarna har försökt avskräcka kommuner och regioner från reserverade upphandlingar genom kampanjer som varnar för EU-rättsliga risker, skriver debattörerna.
Vårdföretagarna har försökt avskräcka kommuner och regioner från reserverade upphandlingar genom kampanjer som varnar för EU-rättsliga risker, skriver debattörerna.Foto: Pressbild Famna/Ole Kjelbye
12 december 2025 kl. 04:00

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Debatten om vinster i välfärden fastnar ofta i hur enskilda eller stora riskkapitalbolag tjänar pengar. Men alltför sällan handlar den om de mänskliga vinsterna och hur verksamheter ska utformas för att möta människor i ögonhöjd och vara effektiva ur patientens, brukarens och anhörigas perspektiv.

Sedan några år finns det en särskild bestämmelse i lagen om offentlig upphandling som gör det möjligt för upphandlande myndigheter att reservera upphandlingar för idéburna organisationer. Det vill säga, aktörer som inte delar ut vinst utan använder sina resurser för att utveckla verksamheten och möta fler behov.

Vårdföretagarnas skrämselkampanj

Sedan bestämmelsen om reserverad upphandling trädde i kraft har Vårdföretagarna – som företräder de kommersiella aktörerna – genom en påverkanskampanj i debattartiklar och brev till alla landets kommuner och regioner försökt skrämma dem från att använda lagens nya möjligheter genom att påstå att reserverade upphandlingar riskerar att strida mot EU-rätten.

Ett av huvudargumenten har varit en dom meddelad 2023 av Oslo tingrett (tingsrätt), i ett mål om reserverad upphandling av sykehjemsplatser i Oslo kommun. Oslo tingrett kom fram till att den reserverade upphandlingen för idéburna organisationer inte var förenlig med kraven på budgetmässig effektivitet och proportionalitet.

Nu har det visat sig att Vårdföretagarna haft fel.

Idéburna upphandlingar är fullt lagliga 

Norges Høyesterett (Högsta domstolen) fastställde i sin dom den 8 december 2025 att Oslo kommuns reserverade upphandling var helt förenlig med såväl norsk lagstiftning som EU- och EFTA-domstolens praxis.

Detta är samma grundläggande analys som den svenska lagstiftningen vilar på.



Høyesterett klargör att det finns ett betydande handlingsutrymme att i nationell rätt själv avgöra hur man organiserar sina välfärdssystem, innefattande rätten att reservera upphandlingar för idéburna organisationer.

Detta är samma grundläggande analys som den svenska lagstiftningen vilar på.

Även i Sverige pågår en rättsprocess där Vårdföretagarna understödjer fyra kommersiella vårdbolag; Attendo, Förenade Care, Norlandia Care och Vardaga, som överprövat en reserverad upphandling av äldreboendet Ferlin i Uppsala.

Både förvaltningsrätten och kammarrätten avslog de fyra bolagens ansökan om överprövning. Kammarrättens avgörande är överklagat, och det återstår nu att se om Högsta förvaltningsdomstolen beviljar prövningstillstånd.

Vi välkomnar en sådan prövning.

Liten sektor med stor slagkraft

I Sverige står den idéburna sektorn för en mycket liten del av utförandet av vård och omsorg, totalt sett inte mer än runt tre procent.

Detta trots att område efter område visar att idéburna organisationer levererar hög kvalitet, har hög personaltäthet och uppnår mycket stor nöjdhet bland dem som verksamheterna är till för.

Reserverade upphandlingar har tillkommit för att jämna ut spelplanen och ge utrymme för fler aktörer än de stora koncernerna

Mycket av det som i dag är en självklar del av det offentliga åtagandet började som idéburna initiativ, skapade av engagerade människor som såg problem och tog fram lösningar.

A-kassan, ambulansen, hemtjänsten, folkbiblioteken, färdtjänsten och skolluncherna är bara några av alla exempel. I dag har det blivit naturliga delar i vad en kommun eller region finansierar men det betyder inte att de är den bästa utföraren.

Därför måste kommuner och regioner kunna välja de utförare som bäst möter behoven och sammantaget bidrar till att bygga det samhälle de har fått ansvar för.

Upphandlingarna skapar valfrihet

Reserverade upphandlingar har tillkommit för att jämna ut spelplanen och ge utrymme för fler aktörer än de stora koncernerna. Valfrihet måste handla om att skapa förutsättningar att möta människors skiftande behov, både dagens och morgondagens.

Det är så vi utvecklar en välfärd som verkligen fungerar för alla.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026