Kommunbossen: ”Ta itu med arbetslöshetsfrågan på nationell nivå”

Under 2024 kom siffror som visade att Perstorps kommun i Skåne hade Sveriges högsta arbetslöshet. 13,9 procent av befolkningen, som under 2024 låg på cirka 7 200 personer, var arbetslösa. Samtidigt arbetar kommunen på flera fronter för att fler personer ska ha en sysselsättning, berättar kommunstyrelsens ordförande Ronny Nilsson för Altinget.
Vilken arbetsuppgift upptar mest av din tid just nu?
– Just nu är det det här med arbetslöshetsfrågor. Media har också ett intresse nu när det har gått ut att Sveriges högsta arbetslöshet finns i Perstorp och det är mycket allmänt kring arbetslösheten i Sverige. Så det är det som det är lite tryck i just nu.
Titel: Kommunstyrelsens ordförande i Perstorps kommun
Tidigare titel: Klubbordförande IF Metall, Perstorp specialty chemicals
Förebild: Göran Persson. Motivering: ”Jag beundrar mycket av det Göran Persson gjorde en gång i tiden och räddade upp den svenska ekonomin efter kraschen på 90-talet.”
Vad beror arbetslösheten i kommunen på?
– Det är kopplat till låg utbildningsnivå. Det har varit en förhållandevis hög arbetslöshet under ganska många år nu. En del är kopplat till den omställning som vi har genomgått som industriort. Det har försvunnit en hel del enkla arbetstillfällen, men den industri som finns kvar går förhållandevis väldigt bra och man anställer folk på i stort sett alla företag. Men det är kompetensbrist hos många av våra egna invånare, som gör att de har svårt att komma i anställning.
Har ni någon plan för att minska arbetslösheten?
– På lokal nivå jobbar vi med satsningar på vuxenutbildning. Vi har fördubblat kapaciteten på undersköterskeutbildningen genom att vi har renoverat vårt gamla hotell och har gjort om det till utbildningslokaler. Så det är fördubblad kapacitet på vuxenutbildningen bara riktat mot undersköterskor. För där kommer man ut i sysselsättning.
– Vi satsar på sommarjobb för skolelever. Vi anställer ungdomar under skollov, höstlov och sportlov som bland annat står och plockar skräp och liknande. Under skolloven har vi också utbildning för de yngre i 15-årsåldern. Allt för att visa att man ska jobba och tjäna lite pengar och att det är det som gäller. Vi vill visa vikten av att utbilda sig och arbeta för att tjäna pengar. Det finns hushåll där både mamman och pappan kanske inte har ett jobb att gå till och då är det lätt att man för över den situationen till sina barn.
– Allt som vi kan göra gör vi men vi saknar medlen för det eftersom det är Arbetsförmedlingen som får de statliga medlen för att jobba med arbetslöshet.
Vilken enskild åtgärd som regeringen kan göra vore viktigast för ditt arbete?
– Att man tillskjuter mer pengar till kommunerna och att man tar itu med just arbetslöshetsfrågan på nationell nivå. För det är Arbetsförmedlingen som har det ansvaret och det görs alldeles för lite.
Altinget frågar chefer och beslutsfattare i Kommunsverige om vilka utmaningar som upptar deras tid just nu och vad de hoppas på från politiken.
Är du, eller känner du, någon som borde intervjuas under vinjetten Kommunbossen? Mejla oss på red@altinget.se
Insikt
- Weimers: Moderaternas ambitioner är direkt motsägelsefulla
- Mer undervisning om Förintelsen stoppar inte antisemitismen i skolan
- Vad är det för civilsamhälle ni politiker egentligen vill ha?
- Maktskifte i Ungern – men energikonflikten med Bryssel är inte över
- Efter oväntade riksdagssortin – nu siktar Sofia Nilsson på regionrådsposten













