Ivo överklagar Akademiskas upphävda mångmiljonvite till högsta instans

Domstolsstriden om mångmiljonvitet mot Akademiska sjukhuset fortsätter. Nu överklagar Inspektionen för vård och omsorg, Ivo, till Högsta förvaltningsdomstolen.

Inspektionen för vård och omsorg går till högsta instans med frågan om vitet på 20 miljoner kronor för vårdplatsbristen. 
Inspektionen för vård och omsorg går till högsta instans med frågan om vitet på 20 miljoner kronor för vårdplatsbristen. Foto: Stina Stjernkvist/TT
Linda Berglund

Kammarätten i Göteborg upphävde i början av december Ivo:s beslut om ett vite på 20 miljoner kronor mot Akademiska sjukhuset i Uppsala för att de inte har tillräckligt med tillgängliga vårdplatser. 

Domstolen konstaterade att det inte står i lagtexten hur många vårdplatser ett sjukhus ska ha och att Ivo därför inte kan kräva att Akademiska sjukhuset skulle ha minst 612 tillgängliga vårdplatser den 15 september. 

Hur vårdplatsbristen ska lösas är arbetsgivarens, i det här fallet Region Uppsalas ansvar, konstaterar kammarrätten. 

Altinget logoVård och Hälsa
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget vård och hälsa får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här.
0:000:00