Prenumerera
Annons
Om  
Göran Hägglund

Hägglund kan bli ny ordförande för Cancerfonden

Foto: Foto: Kristdemokraterna
9 februari 2022 kl. 18:17

Cancerfondens valberedning föreslår Hägglund inför huvudmannamötet den 20 maj.

– Cancerfonden har stor betydelse för svensk cancerforskning och cancervård. Jag är stolt över att få möjlighet att bidra till en verksamhet som är så viktig för människors liv och hälsa, säger Göran Hägglund i ett pressmeddelande.

Tung meritlista

Teddy Falkenek, ordförande för valberedningen, menar att den före detta socialministern har en tillräckligt tung meritlista för uppdraget.

– Han har den erfarenhet och kunskap som krävs för att leda styrelsens arbete inom komplexa verksamhetsområden, säger Falkenek.

Den nuvarande ordföranden Wanja Lundby-Wedin har suttit som ordförande i nio år, vilket är den längsta tiden en ordförande får sitta.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026