Prenumerera
Annons
Om  
Lena Nyberg

Gd får kort förlängning

Det blir tre månader till som generaldirektör för MUCF för Lena Nyberg.
Det blir tre månader till som generaldirektör för MUCF för Lena Nyberg.Foto: Linnea Bengtsson
4 april 2024 kl. 08:09

Lena Nyberg slutar som generaldirektör för MUCF efter att ha suttit på posten sedan 2015, vilket innebär att hon har uppfyllt maxtiden för en generaldirektörs förordnande.

Tjänsten har varit utlyst och ansökningstiden gick ut den 3 april. Nu pågår arbetet med att rekrytera en efterträdare, men under tiden har regeringen valt att förlänga hennes anställning med tre månader, från den 1 augusti till den 31 oktober. Det skriver regeringen i ett mejl till Altinget.

När Lena Nyberg för en månad sedan berättade på myndighetens intranät att hon slutar skrev hon att hon ”kommer att fortsätta ha roligt och göra nytta under det halvår som är kvar”. Nu får hon fortsätta med det ytterligare några månader.

Läs också

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026