Prenumerera
Annons

Anna Ekström går vidare med sågat betygsförslag

Foto: Anders Wiklund/TT
5 november 2020 kl. 10:55

Utbildningsminister Anna Ekström (S).
Utbildningsminister Anna Ekström (S). Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet

Nu har regeringen lämnat över en remiss till Lagrådet om det betygsförslag som finns med i januariavtalet. Det är Liberalerna som fick in förslaget i avtalet och som övriga januaripartier behövt acceptera.

Lagändringen innebär i ett första steg att man upphäver skrivningarna som finns i dag om försöksverksamhet.

I ett andra steg föreslås det föras in att en rektor ges möjlighet att besluta om att införa betyg från årskurs fyra i grundskolan, grundsärskolan och sameskolan samt från årskurs fem i specialskolan.

Läs mer om reglerna kring de nya betygen och om kritiken mot förslaget i artikeln på Altinget Utbildning. Teckna gratis provabonnemang här.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026