Prenumerera
Annons
Om  
Lise Lidbäck

Hon får Vilhelm Ekensteens stipendium

Foto: Alfred Skogberg/Neuro
12 maj 2026 kl. 13:00

Stipendiet ges till personer som långsiktigt arbetat för att förbättra villkoren för personer med nedsatt rörelseförmåga och uppmärksammat makthavare på brister i samhället.

Lise Lidbäck har tidigare varit ordförande i Neuroförbundet i tolv år och avslutade sitt uppdrag i oktober 2025.

Enligt motiveringen har hon under lång tid varit en stark röst i funktionshinderrörelsen och bidragit till att lyfta frågor om levnadsvillkor och rättigheter, bland annat i den offentliga debatten om dödshjälp.

”Jag är väldigt, väldigt hedrad. Jag blev så himla stolt när jag fick veta att jag får stipendiet eftersom Vilhem Ekensteen alltid har betytt mycket för mig”, säger Lise Lidbäck, i ett pressmeddelande.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026