Prenumerera
Annons
Om  
Anna Ekström
Rosaline Marbinah

Tidigare utbildningsminister får nytt styrelseuppdrag

4 mars 2025 kl. 10:30

Raoul Wallenberg Academy har utsett tre nya styrelseledamöter: Anna Ekström, Babak Sadighi och Rosaline Marbinah. 

Anna Ekström är tidigare utbildningsminister (S) och generaldirektör för Skolverket, i dag är hon ordförande för Rörelsefolkhögskolornas intresseorganisation (Rio).

RWA skriver i ett pressmeddelande att de hoppas att hon kommer bidra med att nå fler politiker, elever och lärare för att främja arbetet med mänskliga rättigheter i skolan.   

Rosaline Marbinah är policychef på Oxfam och har en bakgrund inom politik, social hållbarhet och ungas engagemang. Tidigare har hon varit ordförande för LSU, landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer. Det är hennes erfarenheter av strategiskt påverkansarbete och förståelse för ungas engagemang som hon ska bidra med i organisationens framtida arbete.    

Babak Sadighi har bakgrund som forskare inom it-säkerhet och grundare av Head of strategy på it-säkerhetsbolaget Axiomatics. Förhoppningen är från organisationen att han ska bidra med sin digitala kompentents och ge insikter kring ny teknik och innovation för samhällsutveckling. 

– Vi är mycket glada över att välkomna Rosaline, Babak och Anna till styrelsen. Deras starka profiler och olika kompetenser kommer att stärka vårt arbete med att inspirera unga att göra skillnad i samhället i Raoul Wallenbergs anda, säger Anna Urombi, generalsekreterare för Raoul Wallenberg Academy.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026