”Styrning på detaljnivå” – Kroksson och Stroinski om trender i civilsamhället

Under sina år i ledarposition har de sett en ökad detaljstyrning av det civila samhället. Hannah Kroksson och Bartosz Stroinski kliver nu av LSU och Förbundet Vi unga. Här är trenderna de ser.

RFSL ungdom är en av medlemmarna i LSU. (Arkivbild) 
RFSL ungdom är en av medlemmarna i LSU. (Arkivbild) Foto: Emma-Sofia Olsson/TT
Anders Gustafsson

– Den största förändringen är samhällskontraktet. Det är mycket tydligare i dag att man köpslår om saker och ting. Civilsamhället har, trots motstånd, hamnat i en sorts beställar-utförarmodell. Vi pratar mycket mer om nytta och värde i relation till mätning och kontroll. Den fanns tidigare också, men vi köpslår ibland om mjuka värden, fast vi har sagt att vi inte ska göra det, säger Hannah Kroksson till Altinget.

Hannah Kroksson.
Hannah Kroksson. Foto: LSU

Hon har varit generalsekreterare för LSU – Landsrådet för Sveriges barn- och ungdomsorganisationer, sedan den 1 januari 2018. Då hade hon redan varit viceordförande från augusti 2016 och dessförinnan suttit som ledamot sedan 2014.

Altinget logoCivilsamhälle
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget civilsamhälle får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här.
0:000:00