Slutreplik: Företagens expertis får inte ignoreras i brandskyddet

Lukas Svärd
Vd Svenska brandsäkerhetsföretag (Svebra)
Vi håller med Anders Edstam och Patrik Perbeck på Myndigheten för civilt försvar att det är viktigt med en levande debatt. Men deras replik bekräftar tyvärr den problembild som vi upplever – att synen på brandskyddsarbetet är alltför snäv.
De påstår att vår artikel innehöll ett antal felaktiga påståenden inom följande tre områden:
1. Staten har dragit sig tillbaka från det förebyggande arbetet.
De nämner enbart räddningstjänsternas insatser, men det finns flera andra aktörer som är experter inom sina respektive områden och som bidrar till det systematiska förebyggande brandskyddsarbetet. Både Svebra och Brandskyddsföreningen har en mängd företag som medlemmar. Deras kunskap tas inte tillvara.
2. Civilsamhället involveras inte i arbetet med brandskydd.
Det är bra att myndigheten arbetar tillsammans med frivilligorganisationer. Men i Ukraina är det även företagsnätverk som stöttar räddningstjänsternas arbete. Myndigheten missar all den expertis och erfarenhet som finns hos fastighetsägare, entreprenörer och inom de tusentals företag som dagligen arbetar med installation, service, utbildning och systematiskt brandskyddsarbete.
3. Brandskyddsarbetet utvecklas inte i rätt riktning.
Skribenterna radar upp antalet tillsynsärenden som räddningstjänsterna har genomfört. Att tillsynen ökar är positivt, men det förhindrar inte bränder. Själva riskreduceringen sker genom konkreta åtgärder i byggnader och verksamheter, ofta utförda av andra aktörer än räddningstjänsten.
Vi ser inte samma ansträngning inom Myndigheten för civilt försvar, särskilt inte när det gäller samverkan med näringslivet
De skriver också att utvecklingen för myndighetens nollvision när det gäller antal omkomna i bränder går i rätt riktning. Men man kan jämföra med Trafikverket som arbetar intensivt med sin nollvision om antalet dödsfall i trafiken. Det görs via ombyggnationer av vägar, mitträcken, hastighetsbegränsningar, och inte minst genom samverkan med bilindustrin för säkrare fordon.
Vi ser inte samma ansträngning inom Myndigheten för civilt försvar, särskilt inte när det gäller samverkan med näringslivet.
Involvera alla aktörer i brandskyddet
Vi menar att myndigheten bör ta ett nationellt samordnande uppdrag för alla aktörer som arbetar med brandskydd.
Om vi arbetar mot samma mål kan vi gemensamt stärka det systematiska brandskyddsarbetet, krisberedskapen och förbättra resultaten för nollvisionen.
Lär av Ukraina och involvera civilsamhället i Sveriges brandskydd
Myndigheten för civilt försvar borde ta fram ett nationellt samordnande uppdrag för både civilsamhället och räddningstjänsterna för att stärka samhällets förebyggande förmåga, skriver Lukas Svärd, vd Svenska brandsäkerhetsföretag (Svebra).
Replik: Staten har inte dragit sig tillbaka från det brandförebyggande arbetet
I Sverige arbetar Myndigheten för civilt försvar mycket aktivt med brandskyddsfrågor och drar lärdomar både nationellt och internationellt. Det skriver Patrik Perbeck och Anders Edstam, Myndigheten för civilt försvar, i en replik.
- Kokalari: SD bekänner sin rätta färg om kvinnors rättigheter
- Vi måste sluta betrakta politiskt engagemang som något subversivt
- Kristersson försvarar kritiserad lagprocess: Verkligheten får visa om det funkar
- Upprop: Vi vill ha ett demokratiskt samtal i valrörelsen
- Hela listan: Så mycket tjänar överdirektörerna


















