Slöseriombudsmannen har fel, 1177-tidningen behövs

Åse Johansson-Kristiansen,
Ordförande för Funktionsrätt Stockholms län.
I Altinget publicerades nyligen ett inlägg av Philip Syrén, föreningen Skattebetalarnas Slöseriombudsman, om att lägga ner tidningen 1177 för att spara pengar. Syrén menar att informationen går att hitta digitalt på olika vis.
Digital information är mycket bra för de som kan använda sig av den. Men det finns personer som lever i ett digitalt utanförskap och sällan eller aldrig använder internet. Det digitala utanförskapet är störst hos äldre, personer med lägre utbildning, eller personer med funktionsnedsättning. Det är inte heller något som kommer växa bort med tiden utan det kommer alltid behövas alternativ till digital kommunikation. De som inte kan ta del av digital information eller inte har råd med digitala verktyg kan inte lämnas utanför viktig samhällsinformation. Lagen om digital tillgänglighet kräver dessutom att det finns alternativ till digitala tjänster.
Undersökningen blir inte representativ
Vi har också tagit del av regionens undersökning som Syrén hänvisar till, och den innehåller en hel del siffror som motsäger argumenten för att lägga ner tidningen. För det första har undersökningen problem med representativitet då den gjordes i formen av ett webb-formulär, vilket innebär att läsare som har svårt med det digitala – och därmed svårt att ta del av 1177 på nätet – sannolikt är underrepresenterade bland de svarande. Det missar Syrén helt att ta upp i sin argumentation.
Vi har också tagit del av regionens undersökning som Syrén hänvisar till, och den innehåller en hel del siffror som motsäger argumenten för att lägga ner tidningen.
Undersökningen visar också att tidningen ökat i popularitet sedan förra undersökningen, och hela 84% anger att tidningen ger bra eller mycket bra information – ingen tycker att den är dålig. Även om många (60%) anger att de vill ha information på nätet från Region Stockholm gällande hälsa- och sjukvård, så anger 43 % att de önskar tidningen. Vi på Funktionsrätt Stockholms län anser att flera informationskanaler är bra och kompletterar varandra – information på nätet gör inte papperstidningen meningslös.
Tidningen förmedlar samhällsnyttig information
Slöseriombudsmannen menar att syftet med tidningen varit att informera om tjänsten 1177, men i dag gör tidningen mycket mer än så. Tidningen 1177 förmedlar samhällsnyttig kunskapshöjande och förebyggande information. Det kan till exempel handla om vikten av att delta i screening för att upptäcka olika sjukdomar, varför vaccination är viktig, eller hur föräldrar ska hantera de sjukdomar som blossar upp på förskolan varje årstid. Med tanke på hur mycket desinformation som florerar i dag är det viktigt att ha en pålitlig kanal att ta del av hälso- och sjukvårdsinformation – och därför är det glädjande att rapporten visar att tidningen får 4.4 poäng av 5 i trovärdighet.
Viktigast för både patient och vård är kanske informationen om vilken vård en ska söka för och hur en kommer i kontakt med rätt vårdinstans. Detta är information som ständigt behöver förnyas – och faktum är att tidningens största läsargrupp är i åldern 25-35.
Tidningen är en viktig informationskanal
Snarare än ett resursslöseri så skulle tidningen 1177 kunna bidra till att kostnaderna för vården i Region Stockholm hålls nere. Hur stor är inte samhällsvinsten av att personer söker vård på rätt vårdinstans eller genom egenvård som inte behöver belasta vården?
Slöseriombudsmannen föreslår att ta bort en tidning som 40% av stockholmarna faktiskt läser. Den är en viktig informationskanal inte minst för personer med funktionsnedsättning som lever i ett digitalt utanförskap –som dessutom inte tillfrågades i undersökningen som förslaget baseras på. Med så många andra frågor som vården i Stockholm behöver tackla, så tycker vi att det här förslaget är slöseri med tid.
Slöseriombudsmannen: Lägg ner 1177-tidningen
Andra regioner har redan insett detta. Region Värmland avslutade sin utgivning förra året. Nu är det hög tid för Region Stockholm att följa efter och skrota 1177-tidningen, skriver slöseriombudsmannen Philip Syrén.
Artikeln är skriven av
Åse Johansson-Kristiansen,
Ordförande för Funktionsrätt Stockholms län.
Nämnda personer
Insikt
- Mer undervisning om Förintelsen stoppar inte antisemitismen i skolan
- Weimers: Moderaternas ambitioner är direkt motsägelsefulla
- Efter oväntade riksdagssortin – nu siktar Sofia Nilsson på regionrådsposten
- Vad är det för civilsamhälle ni politiker egentligen vill ha?
- Maktskifte i Ungern – men energikonflikten med Bryssel är inte över














