Prenumerera
Annons

Regeringens plan: Sju museer – en myndighet

Vasamuseet och Armémuseum kan från och med 2026 komma att samlas i samma myndighet.
Vasamuseet och Armémuseum kan från och med 2026 komma att samlas i samma myndighet.Foto: Christine Olsson, Fredrik Sandberg/TT
28 november 2024 kl. 17:38

Regeringen vill att Statens försvarshistoriska museers (SFHM) verksamhet ska flyttas in i Statens maritima och transporthistoriska museer. De båda myndigheterna får nu i uppdrag att gemensamt ta fram en plan för hur det ska gå till. 

– Statens maritima och transporthistoriska museer och Statens försvarshistoriska museer har närliggande verksamhetsområden och därför vill vi se om dessa kan samlas i en myndighet för att minska behovet av samordning och skapa en mindre sårbar organisation med stärkt kompetens, säger kulturminister Parisa Liljestrand (M) i ett pressmeddelande.

Enligt ministern ser regeringen också potential för ”spännande nya perspektiv och vinklar när kunskapsområdena möts”.

Helene Rånlund är överintendent på SFHM där Armémuseum och Flygvapenmuseum ingår.

– Vi har vetat att saker och ting är på gång och har haft en dialog med kulturdepartementet om detta, men i en begränsad krets, säger hon till Altinget.

En sammanslagning skulle innebära att Vasamuseet, Vrak, Järnvägsmuseet, Sjöhistoriska museet och Marinmuseum får sällskap av SFHM:s museer. Tanken är att den samlade myndigheten ska få ett nytt namn, berättar Helene Rånlund.

Hon har tidigare framfört för regeringen att det är viktigt att de försvarshistoriska myndigheterna samlas i en och samma myndighet.

– Även om vi har samarbete så ser vi att det här kommer att ge bättre förutsättningar att utveckla vår verksamhet kring försvarshistorien tillsammans. Sen minskar det också sårbarheten med att vara en mindre myndighet.

Överraskning för medarbetarna

Medan Statens maritima och transporthistoriska museer har runt 230 anställda är SFHM en betydligt mindre myndighet med 73 årsarbetskrafter.

På torsdagen, efter att regeringen fattat beslut om uppdraget, fick medarbetarna information om regeringens plan.

– Det är såklart en överraskning för dem och vi har en ganska kort tidsram, men överlag så har reaktionerna mest varit att det är spännande. Sen kommer det såklart en del praktiska frågor, säger Helene Rånlund.

SFHM och Statens maritima och transporthistoriska museer har nu fyra månader på sig att analysera konsekvenserna av en sammanslagning och lämna förslag på de lagändringar som krävs vid en sammanslagning. Regeringen hoppas att myndigheterna kan slås ihop redan den 1 januari 2026.

I en rapport från 2021 konstaterade Statskontoret att reformer inom museiområdet inte varit tillräckligt väl förberedda.

Helene Rånlund tror att tiden blir den största utmaningen. Det tar tid att få ihop två organisationer, och det finns en risk att myndigheterna tappar styrfart.

– Vi får göra så mycket som möjligt och fortsätta även efter sammanslagningen. Det är viktigt att det här blir en trygg och bra process och att ingen känner oro.

Myndigheterna ska redovisa uppdraget senast den 25 mars 2025. Om sammanslagningen blir av redan till 2026 kommer riksdagen behöva fatta beslutet i nästa höstbudget.

Uppdraget till museimyndigheterna är ett led i regeringens arbete med att minska antalet myndigheter. Det pågår en utredning som bland annat ser över statens mindre myndigheter och regeringen har tidigare gått vidare med sammanslagningar av sex myndigheter: Statskontoret ska inordnas i ESV, Myndigheten för stöd till trossamfund slås ihop med MUCF och Myndigheten för arbetsmiljökunskap blir en del av Arbetsmiljöverket.

Det pågår även en utredning om att avveckla Konstrådet och Arkdes, där Moderna museet föreslås bli en samlad konstmyndighet. 

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026