Prenumerera
Annons
Debatt

L: Finns all anledning att rädda pollinerande insekter och bin

Det har skett en strukturomvandling i jordbruket. Det är dock en utveckling som skett utan koppling till Liberalerna, skriver debattören.
Det har skett en strukturomvandling i jordbruket. Det är dock en utveckling som skett utan koppling till Liberalerna, skriver debattören.Foto: Stina Stjernkvist/TT
11 mars 2021 kl. 01:00

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Per-Ola Olsson skriver att miljö- och jordbruksutskottet i riksdagen hindrar, försämrar och tvingar fram färre habitat. Obegripliga påståenden som saknar grund. I Sverige har statsbudgeten och EU:s gemensamma jordbruksstöd finansierat insatser för odlingslandskapets ekosystemtjänster.

Utan koppling till L

Per-Ola Olsson anser att det är Liberalerna som parti som har drivit fram strukturrationaliseringen. Det har skett en strukturomvandling i jordbruket vilket är tydligt i miljö-och jordbruksutskottets rapport "Lantbrukets sårbarhet – en uppföljning". Exempelvis har många mindre gårdar har slagits samman till större och mer specialiserade enheter. Det är dock en utveckling som skett utan koppling till Liberalerna.

Många hot

Att pollinerande insekter och bin dör engagerar länder på många håll i världen. År 2018 dog 72 millioner bin i Argentina. 500 miljoner bin dog år 2019 i Brasilien på grund av bekämpningsmedel. År 2020 dog 50 miljoner bin i Kroatien med misstanke om användning av bekämpningsmedel. Exemplen är tyvärr många fler.

Bristen på bin i jordbrukslandskapet påverkar tillgången på vissa grödor. Bin påverkas av brist på blomstrande habitat, användningen av bekämpningsmedel samt klimatförändringar.

FN:s mellanstatliga plattform för biologisk mångfald och ekosystemtjänster, IPBES 2016, konstaterade att förlust och fragmentering av livsmiljöer, intensivare odling inom jordbruket, kemisk bekämpning och övergödning påverkar pollinatörer negativt.

Food and agriculture organization of the United Nations (FAO) koordinerar initiativet International Pollinators Initiative. FAO menar att hoten mot pollinatörer och bin är många. Globalt är tre av fyra grödor, som producerar frukt eller frön, på något sätt beroende av pollinatörer.

Bidra gärna

Det finns all anledning att agera nationellt och globalt för att rädda framtiden för pollinerande insekter och bin. Per-Ola Olsson och andra är välkomna att bidra.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026