Kristdemokraterna har rätt – sänk reavinstskatten

Sverige står inför dubbla problem på bostadsmarknaden. Dels en akut bostadsbrist i de tätbefolkade delarna av landet, dels en inlåsningseffekt som hindrar människor från att flytta på grund av hög reavinstskatt. Det leder till ett ineffektivt nyttjande av det befintliga bostadsbeståndet och slår särskilt hårt mot unga som försöker ta sig in på bostadsmarknaden.
Inspireras av Danmark och Finland
Bostadsfrågorna har knappt diskuterats den senaste mandatperioden, men nu har debatten tagit fart tack vare Kristdemokraternas förslag om differentierad reavinstbeskattning vid försäljning av bostäder. Förslaget går i korthet ut på att efter du har ägt en bostad i fem år, så kommer du årligen minska din reavinstskatt med två procentenheter till att efter 16 år ha noll procent i reavinstskatt vid försäljning. Kommer de andra partierna att haka på debatten?
Vi tycker att förslaget är mycket intressant och tror att det kan öka incitamenten att flytta, för dem som vill. I rapporten Rörlighet på bostadsmarknaden – en nordisk utblick 2.0 har vi tittat närmare på hur våra grannländer Norge, Finland och Danmark tacklar sina utmaningar på bostadsmarknaden. Resultatet visar tydligt att Sverige har mycket att vinna på att inspireras av sina nordiska kollegor. I Danmark och Finland slipper du reavinstskatten helt om du har bott i bostaden i minst två till tre år.
Vi föreslår att Sverige följer efter och ser över reavinstskatten. Byggmaterialhandlarna föreslår att reavinstskatten sänks till tio procent för den som ägt sin bostad i minst tre år och att det sedan skulle ligga på den nivån oavsett hur länge du har ägt din bostad. Det skulle frigöra attraktiva bostäder, minska inlåsningen och få fart på flyttkedjorna.
Låt barnfamiljerna leva villalivet
Om vi kan få ökad rörlighet på bostadsmarknaden kan vi få igång flyttkedjorna. Då kan de som bor i en för stor bostad hitta ett mer anpassat boende. Barnfamiljerna kan flytta in i villor, och lägenheter kan frigöras för förstagångsköparna.
Den höga reavinstskatten utgör en bromskloss som gör att många drar sig för att sälja. Dessa förslag handlar inte bara om bostäder – de handlar om framtidstro. Om att ge unga människor möjlighet att forma sina liv. Om att göra det enklare att flytta när livet förändras. Och om att stärka byggsektorn genom att få marknaden att röra på sig igen.
I Danmark och Finland slipper du reavinstskatten helt om du har bott i bostaden i minst två till tre år.
Men kostnaden för detta då? Vi är medvetna om att det finns en statsfinansiell kostnad för förslaget. KD:s förslag beräknas kosta statskassan cirka 15 miljarder kronor per år i uteblivna skatteintäkter. Men då tar man inte hänsyn till de positiva effekter förslaget kan få. Dels en ökad omsättning på bostadsmarknaden, som kommer att leda till fler fastighetsaffärer. Dels att bostadsbeståndet används bättre och minskar behovet av nyproduktion.
Ge byggbranschen bättre förutsättningar
Det är lätt att fastna i debatten om nyproduktion och antalet påbörjade bostäder. Men vi får inte glömma att Sveriges största potential ligger i det redan befintliga beståndet – som nyttjas långt ifrån optimalt i dag. Därför är rörligheten på bostadsmarknaden så viktig.
Byggmaterialhandlarna vill se en modern bostadspolitik som sätter människor i rörelse och ger byggbranschen bättre förutsättningar att växa. Vår förhoppning är att bostadspolitiken blir en viktig fråga i valrörelsen – det skulle vara till gagn för alla medborgare.
Artikeln är skriven av
Insikt
- Mer undervisning om Förintelsen stoppar inte antisemitismen i skolan
- Weimers: Moderaternas ambitioner är direkt motsägelsefulla
- Efter oväntade riksdagssortin – nu siktar Sofia Nilsson på regionrådsposten
- Vad är det för civilsamhälle ni politiker egentligen vill ha?
- Maktskifte i Ungern – men energikonflikten med Bryssel är inte över













