Prenumerera
Annons

Hon blir RFSL:s generalsekreterare

12 december 2023 kl. 08:06

Dabaghi har många tunga uppdrag bakom sig. Under åren 2015 till 2021 arbetade hon som departementssekreterare på finansdepartementet. I sin roll ansvarade Dabaghi för mål- och budgetprocesser och arbetade med resultatredovisning. Hon har också arbetat som socialsekreterare på Södertälje kommun och i Solna stad och haft rollen som administrativ samordnare hos SIEPS (Svenska institutet för europapolitiska studier), liksom verksamhetschef för Ungdom mot rasism och Studiefrämjandet Östergötland.

Tawar Dabaghi 
Tawar Dabaghi  Foto: Pressbild

I en intervju med RFSL, Riksförbundet för homosexuellas, bisexuellas, transpersoners, queeras och intersexpersoners rättigheter, beskriver Tawar Dabaghi sig som effektiv och bra på att läsa av människor. Rollen som generalsekreterare för RFSL säger hon är viktig.

”Vi har så mycket kvar att göra. Det handlar om mänskliga rättigheter och solidaritet. Att bidra till ett inkluderande samhälle.”

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026