Förslag om resursskola välkomnas – men en huvudvärk finns kvar

Fakta
Regler om elever i särskild undervisningsgrupp
Rektorn får besluta att en elev ska undervisas i en annan undervisningsgrupp än den som eleven normalt tillhör om det finns särskilda skäl. Det är rektorn som beslutar om särskild undervisningsgrupp och beslutet ska fattas inom ramen för ett åtgärdsprogram.Det kan vara att en elev får undervisning i en annan grupp inom skolan. Det kan också vara undervisning i andra lokaler med annan personal, ibland i så kallade skoldaghem eller resursskolor.
Skälet till att en elev placeras i en särskild undervisningsgrupp kan förutom inlärningsproblematik vara social problematik eller olika funktionsnedsättningar.
Källa: Skolverket
Utredningen om resursskolor för elever med särskilda behov har kommit fram till hur lagstiftningen kan förtydligas. Det finns sedan tidigare flera fristående resursskolor, då det är tydligt reglerat i skollagen.
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här
Senast från undefined
Insikt
- Mer undervisning om Förintelsen stoppar inte antisemitismen i skolan
- Weimers: Moderaternas ambitioner är direkt motsägelsefulla
- Efter oväntade riksdagssortin – nu siktar Sofia Nilsson på regionrådsposten
- Vad är det för civilsamhälle ni politiker egentligen vill ha?
- Maktskifte i Ungern – men energikonflikten med Bryssel är inte över














