Prenumerera
Annons
Debatt

Bygg ungdomsbostäder på Stockholms parkeringsplatser

Modulära ungdomsbostäder skulle tillföra ett prisvärt och flexibelt alternativ på bostadsmarknaden, skriver debattörerna.
Modulära ungdomsbostäder skulle tillföra ett prisvärt och flexibelt alternativ på bostadsmarknaden, skriver debattörerna.Foto: Aimo/Expandia
29 april 2025 kl. 04:00

J

Vd Expandia moduler AB respektive vd Aimo park

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Tusentals tillfälliga ungdomsbostäder kan uppföras ovanför centrala parkeringsplatser i Stockholm. I dag används liknande prefabkoncept för att avlasta skolan och äldreomsorgen, men det skulle även kunna bidra till att lösa bostadskrisen för unga.

Bryt dödläget på bostadsmarknaden

Bostadsbristen för unga är allvarlig i storstäder över hela Norden. Allra värst är situationen i Stockholm, där bostadskön omfattar 800 000 personer och lägenhetspriserna är skyhöga. I dag är hela innerstaden en bostadsekonomisk no-go-zon för unga.

Nu behövs nya idéer för att hantera en bostadskris som slår hårt mot en hel generation. Dödläget måste brytas så att färre unga tvingas tacka nej till jobb och studier eller bo kvar hemma långt upp i vuxen ålder.

Tillfälliga prefabricerade bostäder kan bli ett avgörande tillskott i bostadsutbudet. De används redan framgångsrikt inom äldreomsorgen och skolan för att hantera demografiska toppar och kan enkelt anslutas till el, vatten och avlopp. Varför inte använda samma princip för ungdomsbostäder?

Parkeringar kan bli ungdomsbostäder

Vi föreslår ett nytt bostadskoncept där längor med modulbostäder uppförs som en andra våning över öppna, centrala parkeringsplatser i Stockholms innerstad. Varje bostad består av 28 kvadratmeter välplanerad och modern yta med allt en person behöver för sitt första boende.

Potentialen är stor. Tusentals ungdomsbostäder kan snabbt komma på plats i attraktiva lägen där behovet är som störst. Konceptet kan sedan spridas till ytterområden, andra lämpliga ytor och få genomslag i fler storstäder.

I dag är hela innerstaden en bostadsekonomisk no-go-zon för unga.

Självklart behöver konceptet utvecklas och testas i samarbete mellan markägare, parkeringsoperatörer och entreprenörer. Kanske kan bostäderna uppföras inom ramen för tillfälliga bygglov och stå kvar i upp till fem år i taget, med möjlighet till förlängning.

Varje parkeringskvarter kan vara inflyttningsklart inom sextio dagar efter ett beviljat, tillfälligt bygglov. Det är en mycket effektiv åtgärd i väntan på att lättnader i byggkrav, som regeringen föreslog nyligen, eller mer långsiktiga reformer kommer på plats.

Prisvärt och flexibelt

Modulära ungdomsbostäder skulle tillföra ett prisvärt och flexibelt alternativ på bostadsmarknaden, särskilt för dem som har svårt att få en permanent bostad. Idén omprövar hur vi ser på både parkering och boende, och den kan bidra till smartare städer samt ökad mobilitet.

200 000 unga vill flytta hemifrån – men kan inte. Det är hög tid att Stockholm och andra städer med bostadskris provar nya lösningar. Låt oss börja med att förvandla parkeringsplatser till livsviktiga bostäder för nästa generation unga vuxna.

Artikeln är skriven av

J

Jonas Wallstedt och Felix Fuchs

Vd Expandia moduler AB respektive vd Aimo park

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026