Prenumerera
Annons
Om  
German Bender

Arena idé får ny chef

16 februari 2021 kl. 17:00

Lisa Pelling tar över chefskapet på Arena idé. Hon har varit utredningschef på tankesmedjan sedan 2013.

– Vi ska fortsätta ha både tyngd och genomslag, genom att vara seriösa och forskningsbaserade och samtidigt skapa uppmärksamhet kring de frågor vi arbetar med, säger hon i ett pressmeddelande.

Utöver uppdraget på Arena idé är Lisa Pelling också ledarskribent på Dagens arena och har tidigare varit sakkunnig på utrikesdepartementet.

Utredningschef

I och med att Lisa Pelling blir ny chef blir hennes tidigare jobb som utredningschef ledigt. Det tas över av German Bender.

Han är utbildad civilingenjör och journalist och doktorerar också på Handelshögskolan. Föremålet för hans forskning är fackligt inflytande, algoritmer och lönebildning.

– Som utredningschef vill jag fokusera på två saker: att ännu tydligare lyfta fram det fackliga perspektivet och att stärka den redan gedigna forskningsförankringen i Arena Idés arbete, säger Bender.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026