Prenumerera
Annons
Om  
Åsa Lindh

Hon är ny gd för Statens servicecenter

10 mars 2021 kl. 02:00

Åsa Lindh kommer närmast från rollen som verkställande direktör på Trygghetsstiftelsen.

Lindh har en lång erfarenhet av chefsuppdrag inom stats- och utrikesförvaltningen. Hon har tidigare varit generaldirektör för svenska ESF-rådet och administrativ chef på Sida.

– Jag är övertygad om att Åsa Lindhs erfarenheter kommer att vara värdefulla i arbetet med att utveckla Statens servicecenters kärnuppgifter – att tillhandahålla medborgarservice i hela landet och att stödja myndigheternas effektivitet, säger civilminister Lena Micko (S), i ett pressmeddelande.

Lindh tillträder sin nya tjänst den 1 april och förordnandet gäller under sex år.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026