Hon är Individuell Människohjälps nya generalsekreterare
IM arbetar globalt med lokala aktörer för en ökad jämlikhet och medmänskligare värld. Medlemsorganisationen finns i hela landet, med tolv lokalföreningar. Gabriella Fredriksson är organisationens nya generalsekreterare. Hon är jurist med fokus på inkludering och förändring.
Gabriella Fredriksson har tidigare arbetat på Civil Rights Defenders, UNHCR, Rädda Barnen och Raoul Wallenberginstitutet. Nu senast kommer hon från IKEA där hon på nationell nivå lett arbetet med jämlikhet, mångfald och inkludering.
– För mig har MR-frågorna alltid handlat om att förbättra livet för människor. Det är spännande att nu vara tillbaka i en civilsamhällesorganisation. Det är här kraften finns, säger Gabriella Fredriksson i ett pressmeddelande.
Fredriksson ersätter IM:s programchef Anders Berg, som varit tillförordnad sedan årsskiftet, efter att organisationens tidigare generalsekreterare, Martin Nihlgård, meddelade sin avgång under hösten.













