Etniska föreningar har en viktig funktion för att öka majoritetsbefolkningens förståelse för minoriteter. Det skriver migrationsforskaren Peter Bauer, fil. dr. i historia och historiedidaktik vid Malmö universitet.
Regeringen vill göra det lättare att kombinera språkstudier med jobb eller praktik. Samtidigt ska språkscreeningen bli bättre och sfi också tidsbegränsas. Men enligt Arbetsförmedlingen kan tidsbegränsad sfi slå hårt mot vissa grupper.
Regeringen har presenterat nya insatser för arbetsmarknadsintegrering. ”Man nämner ingenting om insatser för personer med funktionsnedsättning som utgör en stor grupp av de långtidsarbetslösa”, menar Ulrica Persson, ordförande för Skoopi.
Svensk näringsliv, Unionen och LO har enats om ett avtal om etableringsjobben. Nu ligger bollen hos regeringen.
Toggle ads