Utredare vill se färre officerare i högkvarteret

När Gunnar Karlson slutade som chef för Must (Militära underrättelse- och säkerhetstjänsten), fick han uppdraget att utreda hur man ska bemanna ledningen för Försvarsmakten.
– Poängen är att fastän Försvarsmakten gör en massa saker, så gör den obönhörliga matematiken att vi kommer bli färre. Det är många gamla som går i pension, och de yngre årskullarna är mycket mindre. För den här utredningen så var det ett givet utgångsläge att vi kommer ha brist på officerare fastän vi anstränger oss väldigt mycket för att minimera bristen, säger Karlson om förslaget.
Högkvarteret ska inte ha alla officerare, utan officerare ska fokuseras på förbanden och utbilda värnpliktiga, anser Karlson.
Läs mer om riskerna med förslaget och hur Karlson ser på kritiken på Altinget Säkerhet. Teckna ett gratis provabonnemang här.
Men det är risker som har skapats av beslut som har fattats successivt under de senaste 20 åren.
Gunnar Karlson
Utredare ledningsutredningen












