Pensionärerna oense om regeringens garantitillägg

Det är inte bara partierna som har delade åsikter om regeringens förslag om ett garantitillägg. Också pensionärerna är splittrade i frågan. ”För en del grupper kommer det bli helt olönsamt att arbeta in sin pension” säger SPF seniorerna till Altinget, medan PRO hoppas att förslaget går igenom. 

”När priserna skenar har vi gjort en undersökning vad som händer med våra medlemmar och det ser definitivt inte bra ut. De måste välja mellan att köpa mat eller betala elen” säger Liza di Paolo-Sandberg, förbundsordförande för SKPF pensionärerna.
”När priserna skenar har vi gjort en undersökning vad som händer med våra medlemmar och det ser definitivt inte bra ut. De måste välja mellan att köpa mat eller betala elen” säger Liza di Paolo-Sandberg, förbundsordförande för SKPF pensionärerna.Foto: Henrik Montgomery/TT
Rebecka Prahl

Går förslaget genom riksdagen innebär det att 1 miljon pensionstagare får ett tillskott i plånboken, varav hälften av dessa får det högsta tillägget på 1 000 kronor i månaden. Men alla

Altinget logoArbetsmarknad
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget arbetsmarknad får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Senast från Arbetsmarknad

Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24[email protected]Prenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09[email protected]Org.nr. 556980-5269
Chefredaktör och ansvarig utgivare:Sanna RaymanCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdChristoph NørgaardOrdförande och utgivareRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2024