Överblick: Erdogan öppnar för Finland och människorättskämpar får Nobels fredspris

Nobels fredspris går i år till medborgarrättsaktivisten Ales Bjaljatski från Belarus, ryska människorättsorganisationen Memorial och ukrainska organisationen Center for Civil Liberties.
Det meddelade norska Nobelkommitténs ordförande Berit Reiss-Andersen vid en presskonferens klockan elva.
Erdogan håller Natodörren stängd
Vid en presskonferens i Prag svarade Turkiets president Recep Tayyip Erdogan på journalisternas frågor om både det svenska och det finska Natomedlemskapet.
Erdogan var positivt inställd till Finlands inträde, men det lät annorlunda när han talade om Sverige.
– Så länge terrorister demonstrerar på svenska gator och sitter i parlamentet kommer Turkiet inte ha en positiv inställning till Sverige, sa han under presskonferensen enligt Svenska Dagbladet.
Färre Sollefteåbarn efter BB-nedläggningen
Det föds färre barn från Sollefteå kommun efter nedläggningen av BB 2017, rapporterar Dagens Nyheter.
Sollefteåmammorna tvingas nu åka en och en halv timme till Örnsköldsvik eller Sundsvall, och det är främst under vintermånaderna som det minskade födelseantalet märks.
Hallengren lämnar regeringen
Lena Hallengren (S) entledigades i går från uppdraget som socialminister för att i stället fokusera på arbetet som gruppledare för partiet i riksdagen.
Ardalan Shekarabi tar nu över Hallengrens portfölj och blir social- och socialförsäkringsminister i övergångsregeringen.













