
Jakob Olofsgård meddelade i måndags att han lämnar sitt uppdrag som Liberalernas partisekreterare, efter bara ett år i rollen.
”Från och med imorgon kommer jag att ägna mig helhjärtat åt socialpolitiska frågor som riksdagsledamot”, sade han i en skriftlig kommentar till Altinget.
När riksdagen på onsdagen samlades för beslut var Olofsgård inte där. Han har sjukskrivit sig, säger Riksdagsförvaltningen till Dagens Nyheter.
Jakob Olofsgård har motiverat sitt beslut med att det är rätt läge att låta en efterträdare ta över inför nästa års valrörelse. I sitt meddelande till partistyrelsen säger han att han avser att ”förklara mer” i ett brev till partiet.
Triss i avhopp
Olofsgård var inte den enda tunga L-toppen som valde att hoppa av i måndags.
Samma dag meddelade även jämställdhets- och arbetslivsminister Paulina Brandberg och partiets kanslichef Oscar Wåglund Söderström att de skulle lämna sina respektive roller.
Tidigare riksdagsledamoten Nina Larsson presenterades som ny jämställdhets- och arbetslivsminister på tisdagen.
Liberalernas partiledare Johan Pehrson fick svara på frågor om det fanns ett samband mellan att både Brandberg och Olofsgård har valt att lämna.
– Paulina och Jakob har redovisat sina skäl, jag har stor respekt för dem. När vi har en valrörelse runt hörnet är det viktigt att man känner och upplever att man kan ge allt, svarade Johan Pehrson.
TT:s reporter nöjde sig inte, utan ställde frågan igen.
– Jag frågade om det finns något samband.
– Till att Nina Larsson nu tillträder, det finns ett direkt samband till att Paulina Brandberg avgår, svarade Pehrson på pressträffen.

















