Kritiken: Regeringen har fel fokus i förstatligandet av vården

Att gå fram med kommittédirektiv kring vårdens huvudmannaskap är att lägga energi på helt fel saker. Det anser flera S-företrädare. ”De borde ha lärt sig något av skolutredningen. De förslagen skulle ta 20 år att genomföra”, säger Anders Henriksson (S), ordförande för Sverige Kommuner och Regioner.

”Vi får se om det blir mer än en tummetott”, säger Fredrik Lundh Sammeli (S) om kommittédirektiven.
”Vi får se om det blir mer än en tummetott”, säger Fredrik Lundh Sammeli (S) om kommittédirektiven.Foto: Fredrik Sandberg/TT
Linda Berglund

Direktiven innebär att den parlamentariska kommittén ska titta på en lång rad aspekter av ett helt eller delvis förstatligande. Förslag kan lämnas löpande under hela utredningstiden om kommittén vill.

Sjukvårdsminister Acko Ankarberg Johansson (KD) säger till Altinget att det gör att hela processen kan skyndas på.

– Då kan vi hantera det genom departementsskrivelser eller i den form som passar. Det gör att vi bli lite mer snabbfotade. Det finns ganska många frågor där riksdagen har pekat på behovet av ökad nationell styrning.

Altinget logoVård och Hälsa
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget vård och hälsa får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här.
0:000:00