Kritik mot regeringens budget – ”Det står ingenting om äldreomsorgen"
Flera aktörer riktar nu kritik mot att regeringens budget saknar satsningar på äldreomsorgen och den utsatta personalen. Samtidigt får sjukvården mer pengar. ”Det är också lite konstigt att det skjuts till så mycket pengar eftersom regionerna går med överskott”, säger Kommunals chefsekonom.

Josefin Lingström
Webbredaktör och redaktör Altinget OmsorgNu har regeringen lämnat över vårbudgeten och vårändringsbudgeten. Trots att det kommit flera extra ändringsbudgetar under pandemiåret, så tillförs nu ytterligare pengar till vård och omsorg.
Den största summan på området är att sjukvården tillförs över 5,4 miljarder kronor. Det ska användas till testning, ersättning för vaccinationer, merkostnader och uppskjuten vård.
Statsbidraget till skyddsutrustning för personliga assistenter förlängs också. Det kommer även omfatta maj till juni i år och därför skjuter regeringen till 10 miljoner.