Prenumerera
Annons

Förskolan ska granskas

18 maj 2015 kl. 14:13

Granskningen innebär att Skolinspektionens inspektörer gör oanmälda besök och följer en utvald avdelning på en förskola. Inspektörerna samlar in data genom observationer och enstaka intervjuer. Personalen får också svara på en enkät.

Skolinspektionen ska på detta besöka 110 förskolor. Granskningen är av "kartläggande karaktär" och resultatet ska sammanställas på övergripande nivå och är inte en del i tillsynen av enskilda skolor.

Förskolorna är slumpvis utvalda och är både fristående och kommunala. Huvudmännen, alltså de kommuner och företag eller organisationer som driver förskolorna, får information om besöken, men inte när de kommer att ske eller vilka förskolor som berörs.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026