Prenumerera
Annons
Om  
Lars Lööw
Maria Mindhammar

Efter gd-tappet: Han ska leda Arbetsförmedlingen

Maria Mindhammar börjar som ny generaldirektör för Migrationsverket från och med den 18 september. Då tar överdirektören över på Arbetsförmedlingen.
Maria Mindhammar börjar som ny generaldirektör för Migrationsverket från och med den 18 september. Då tar överdirektören över på Arbetsförmedlingen.Foto: Ali Lorestani/TT, Jonas Ekströmer/TT
30 augusti 2023 kl. 10:06

Maria Mindhammar har varit generaldirektör för Arbetsförmedlingen sedan 2019. På onsdagsmorgonen meddelade regeringen att hon nu tar över som ny generaldirektör på Migrationsverket.

– Maria Mindhammar har på ett förtjänstfullt sätt lett Arbetsförmedlingen genom den reformering av myndigheten som påbörjades under förra mandatperioden. Jag vill tacka henne för hennes insatser och önska lycka till i det nya uppdraget, säger arbetsmarknads- och integrationsminister Johan Pehrson (L) i ett pressmeddelande.

Från och med den 18 september tar i stället myndighetens överdirektör Lars Lööw över som vikarierande generaldirektör. Han har arbetat på Arbetsförmedlingen sedan 2020 och har som särskild utredare bland annat lett utredningen om ett statligt huvudmannaskap för personlig assistans.

Regeringen kommer inom kort inleda rekryteringen av en ny generaldirektör.

Läs också

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026