Prenumerera
Annons
Om  
Johan Carlson

Carlson får förlängt på Folkhälsomyndigheten

16 november 2020 kl. 16:18

År 2014, när Folkhälsomyndigheten bildades fick Johan Carlson generaldirektörsuppdraget. Han har senast i våras uppgett att stanna på tjänsten var för tidig att ta ställning till. Nu, i och med coronapandemin har han tackat ja till förlängning av uppdraget, ända till 31 oktober 2021.

– Nu har vi en situation som är väldigt annorlunda och jag är väldigt road av förändringsarbete, jag är ingen förvaltare. Så på det viset har det här varit en fantastisk upplevelse att få vrida om myndighetens arbete rent operativt, sade han i samband med att han utsågs till nummer två på Dagens Medicins maktlista.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026