Altinget i Danmark fyller 25 år: Vi utmanar och tjänar de nordiska demokratierna

25 är siffran. Lördagen den 25 januari 2025 är det 25 år sedan Altinget.dk satte sitt första avtryck på det framstormande, globala nätet. Genom opartisk, kritisk och rättvis journalistik har vi sedan dess stött det demokratiska styrelseskicket, där de goda argumenten främjas. I en tid av misstro och desinformation syftar vi till att ta politiken på allvar.
Jag, som hade varit politisk tv-journalist i några år, köpte den dagen domänen Altinget.dk, vars namn har en tydligt nordisk historisk klang. Sen var det bara att sätta igång. Den klassiska journalistiken parad med internets nya möjligheter att enkelt publicera specialiserade medier till specifika målgrupper, utan att ha en betungande budget för papper och utbärning.
Från början var vi bara 19-årige ingenjörsstudenten Michael Kellberg och jag. Michael, som fortfarande är kvar hos oss som IT-chef och därmed också har 25-årsjubileum i år, programmerade alla idéer och fick allt att fungera. Även innovationen Kandidattestet med tillhörande valsedel, som han och jag skapade från grunden tillsammans med en ihärdig universitetspraktikant, Eva Mylleager.
Utan att tveka uppdaterade hon profilerna för cirka 1 000 kandidater så att väljarna kunde matcha sina uppfattningar mot politikens och hitta sina åsiktsfränder. Jag tror inte att det hade setts tidigare någonstans. Det är vi stolta över än i dag, när verktyget är så utbrett – även internationellt.
Drömmen om ett eget medie
Det var en hård men nästan berusande tid. Allt var möjligt: Vi var som två unga män som red västerut för att hitta guld. Guld? Nej, rikedom var inte vad jag letade efter. Entreprenörer gör sällan det från början.
Det var drömmen om ett eget medie, som kunde tjäna den demokrati som jag som barn i ett socialdemokratiskt, feministiskt akademiskt hem lärde mig att lägga som grund för hela min livsåskådning och mänsklighet. Ett hem i Köpenhamn och sedan Århus med stora bokhyllor där politik och samhälle debatterades vid måltiderna. Demokratiskt skolad i den tvärpolitiska studentrörelsen och journalistiskt i public service-medierna DR och TV 2.
Därmed var den publicistiska grunden, neutral och utan ideologisk hemvist, uppenbar. Och på den punkten har vi inte vacklat en sekund, sedan de där dagarna för 25 år sedan.
Ett sista lån på huset
När allt var nytt kändes allt så svart och vitt. Pengarna tog slut och vi var nära konkurs. Jag tog ett sista lån på huset och betalade för att köpa tillbaka delarna av aktiebolaget Altinget i mina egna händer. Om och om igen. Men när jag sålde den första prenumerationen om livsmedelspolitik till den dåvarande organisationen av danska kooperativ för några tusen kronor, brast vi ut i en vild dans. I den tidiga begynnelsen är det oändligt högt att flyga och fallet olidligt djupt.
Altinget ges ut av Alrow Media i Danmark, Sverige och Norge. Koncernen sysselsätter över alla länderna knappt 200 medarbetare.
- Altinget.dk startade år 2000. Ger i dag ut 29 sakpolitiska nischmedier samt en renodlad privat-produkt för den politiskt intresserade medborgaren.
- Altinget.se startade år 2014. Ger i dag ut 11 sakpolitiska nischmedier.
- Altinget.no startade år 2022. Ger i dag ut 6 sakpolitiska nischmedier.
- Koncernen ger också ut mediet Mandag Morgen sedan 2016. Dessutom drivs tankesmedjan Mandag Morgen samt kurs- och nätverksverksamheten Arena.
25 år med Altinget har varit en underbar resa för mig. Från att ha varit den som ensam skulle finansiera, komma på idéer och skriva allt innehåll till att i dag som styrelseordförande vara borta från den dagliga verksamheten och enbart arbeta med internationalisering, tillväxtstrategi och övergripande ekonomistyrning. Det har varit föränderligt år för år, men roligt och utmanande hela vägen.
Tidningen måste ut!
Och det har den gjort ända sedan april 2000 – drygt 9 000 dagar senare. Nu med 29 nischmedier för professionella läsare i Danmark. Altinget.se, nu med 11 sakinriktade nyhetsbrev, tillkom 2014 och har därmed gått in i sitt andra decennium, medan Altinget.no startade 2022 – nu med 6, snart 7 olika nischer.
Vi publicerar också på tvärs över nischerna med en bred, övergripande förstasida med politik, samhälle, kultur och debatt som alla intresserade kan läsa. Nylanserad i Danmark med ett särskilt prenumerationserbjudande för privatpersoner, där vi också vädjar till alla oss medborgare att komma ihåg att visa varandra och vårt parlamentariska system förtroende. Inte misstro och skambeläggande. Men tillit.
Vi sysselsätter över 200 personer under ordnade lön- och arbetsvillkor. Med egna redaktioner i folketinget, riksdagen och stortinget. Dessutom har vi Nordens största EU-redaktion i Bryssel med skickliga danska och svenska europeiska journalister, som samarbetar på tvärs mellan ländernas redaktioner.
Ett starkt Norden i Europa och världen
Politiken måste ses genom nationella, europeiska och regional-lokala glasögon. Detta perspektiv fanns med från början i vår publicistik. Det finns fortfarande med i dag för våra totalt fem chefredaktörer – tre kvinnor och två män. I vardagen ser de till att utbyta material så att våra spalter främjar en gemensam nordisk offentlighet. Ett starkt Norden i Arktis, Europa och världen behövs ju, inte sant?
I Danmark är vi sedan länge marknadsledande inom politisk journalistik. Ambitionerna är lika stora i Sverige som i Norge. Vi är stolta över att vi har publicerat så mycket journalistik, lagstiftning, debatt, statistik och andra fakta, som varje dag ger ett litet bidrag till att främja ett samhälle som bygger på rättsstatsprincipen och de demokratiska rättigheterna, i synnerhet yttrandefriheten.
Journalistiska erkännanden
Längs vägen har våra medarbetare vunnit priser för koncept och journalistik. Vi upptäcktes på allvar av de gamla, så kallade traditionella medierna – dagstidningarna – när vi 2012 kunde komma med den enskilda nyheten att den danske utrikesministern valt att avgå som partiordförande. Och vårt största journalistiska erkännande hittills kom 2023, när vi nominerades till det mest framstående danska journalistpriset Cavling efter artiklar om regeringens vilseledande information till det danska parlamentet om vapenköp i Israel.
Under årens lopp har vi utvecklat vårt debattuniversum med bidrag från de stora, välkända namnen och från unga, eldsprutande pennor med nya, fräscha tankar. Alltid faktagranskat av våra duktiga debattredaktörer innan vi skickar ut materialet till dig.
Det händer, vi gör misstag. Då rättar vi och uppmärksammar det. Och det har hänt att vi har förlorat ett ärende i Pressnämnden (en dansk klagoinstans). Men detta är extremt sällsynt. Våra redaktörer och journalister anstränger sig nämligen. Det sista de vill är att någon ska känna sig felciterad eller ens förbigången. En sak kan alltid ses från minst två sidor.
Kommersiellt har vi gått från klarhet till klarhet nästan från start. Vårt nischade koncept fungerar för många och cirka 85 procent av våra prenumeranter i alla tre länderna prenumererar på nytt år efter år. Tack så mycket.
Kunskap och möten driver samhället framåt
Sedan vi 2016 förvärvade den danska veckotidningen Mandag Morgen och dess tankesmedja har vi lyckats öka intäkterna från andra aktiviteter än media. Mandag Morgen är också ett unikt mediekoncept med två jämbördiga avdelningar som arbetar tätt intill varandra: Veckobrevet och Tænketanken.
Huset löser ett antal demokratiutbildande uppgifter för framstående danska samhällsaktörer som regeringens 2030-panel, Velux och Villum Foundations och LEGO Foundation. Nu senast har vi haft äran att samarbeta med den danska drottningens fond, Mary fonden.
Altinget har för länge sedan passerat en kritisk storlek. I dag är vi en viktig del av den skandinaviska mediebilden. Vi är med och granskar och bidra till det som ibland benämns som det minst dåliga styrelseskicket – demokratin.
När vi är som bäst driver vi på samhällets utveckling. Publicerar nya argument som främjar lika möjligheter, social rörlighet, tekniska framsteg, inte minst för folkhälsan och för näringslivets tillväxt.
Genom att låta åsikter, intressen och argument brytas i våra artiklar och poddar bidrar Altinget till ett mer upplyst samhälle – morgondagens samhälle – med ett större välmående som följd. Globalt sett är vi nordbor några av de mest förnöjda folken. Men det finns alltid utrymme för förbättringar.
Vad kommer de kommande 25 åren att föra med sig?
Nej, det vågar jag inte riktigt förutspå, den tekniska och sociala utvecklingen går för fort för det. Men vi måste publicera både på djupet och på bredden. Till den professionella lobbyisten, till väljaren och till den unga människan som snart kommer att ha rätt att rösta och rösta. Text, ljud och rörlig bild. Ge tillgång till en livlig, gärna interaktiv men kvalitetssäkrad debatt. Alltid opartisk och utan politisk ståndpunkt. Alltid med respekt för god pressetik och allmän anständighet. Alltid på demokratins sida. Och dessutom vara en hållbar, stabil arbetsplats med glada medarbetare som trivs och utvecklas.
Det finns ingen överlevnad som medieföretag utan utveckling. Vi ser den anstormande, artificiella intelligensen som en möjlighet som vi som medier måste ta vara på. Inte som ett hot. Vi utbildar våra anställda i att förstå och använda verktygen i den nya datorkraften. Den ska nyttjas för att hitta, sammanställa och publicera mer material till nytta för våra prenumeranter - inklusive statistik, juridiska tjänster och andra fakta. Alltid, naturligtvis, kvalitetssäkrade och kurerade av våra redaktörer i den speciella Altinget-mix vi är erkända för.
Satsar på möten och utbildning
Det är min och styrelsens strategi att intäkterna från icke-faktiska medier ska öka fram till 2040. Journalistik är – trots allt – inte svaret på allt. Det behövs också mänsklig kontakt, kunskapsutbyte och lärande för livet. Därför satsar vi också på nätverk, konferenser, utbildningar och publika möten i alla tre länderna.
Med anledning av 25-årsjubileet vill jag tacka våra dagliga användare på alla plattformar där vi har kontakt och de många politiker, tjänstemän, civilsamhällesaktörer, källor, debattörer, annonsörer, nätverksmedlemmar, kursdeltagare och kunder som vi arbetar med.
Tack alla medarbetare
Ett särskilt tack måste också ges till de mer än tusen medarbetare som genom åren har lagt sin yrkeskompetens, energi och livstid på att utveckla medier som verkar demokratin och dess rättigheter.
Utan forskning, innovation och fri åsiktsbildning hade vi i Norden inte skapat det välstånd som kommer de flesta av våra medborgare till del. Det välstånd som vi måste fortsätta att ta väl hand om under de kommande 25 åren. Oavsett om vi är väljare, förtroendevalda, civilsamhälle, myndigheter, aktörer – eller medier.
Artikeln är översatt och även publicerad på Altinget.dk.
















