Prenumerera
Annons

Kvinnliga militärer utsätts för fler risker än män

Många av kvinnorna i undersökningen uppger att det finns ett motstånd hos Fortifikationsverket att åtgärda problemen med faciliteter för kvinnor.
Många av kvinnorna i undersökningen uppger att det finns ett motstånd hos Fortifikationsverket att åtgärda problemen med faciliteter för kvinnor.Foto: Försvarsmakten
21 februari 2018 kl. 11:26

Nyligen släpptes en rapport som har undersökt karriärhinder för unga kvinnor inom försvarsmakten. Bland annat har den undersökt hur kvinnors tillgång till materiel skiljer till männen. Rapporten visar att många gånger passar inte skyddsutrustningen kvinnor och i en skarp insats så ger det inte skydd överhuvudtaget. Karin Schröder, forskare på Totalförsvarets forskningsinstitut och rapportförfattare, förklarar att det finns en högre säkerhetsrisk för kvinnor i vissa lägen.

– Det kan vara att hjälmar som är för stora och trillar ner över ögonen, vilket självklart inte är så bra när man måste röra sig snabbt. Det kan handla om kängor som är dåliga för fötterna eller alldeles för stora, säger Karin Schröder till Altinget.

Utformat efter en standardman

Men det gäller inte bara den personliga utrustningen. Även andra materiel är ibland anpassade efter en standardman som är 180 cm lång med en vikt av 85 kg. Till exempel vapensystem.

– De risker som är kopplade till materiel gäller även män av mindre storlek också, de har ju samma problem i mycket, säger Karin Schröder.

Läs hela artikeln på Altinget Säkerhet. Teckna gratis ej bindande provabonnemang här.

 

Annons
Annons
Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026