Nytt sekretariat på UD – de ska leda Sverige i OSSE

Foto: OSCE/Ekaterina Harsdorf
Redan nu börjar det svenska arbetet med ordförandeskapet. Ambassadören Ulrika Funered har fått sitt förordnande förlängt. Hon är chef och ambassadör vid Sveriges ständiga delegation vid OSSE i Wien sedan 2017.
Samtidigt bildas det ett nytt sekretariat inom utrikesdepartementet. Utsedd chef och ambassadör för sekretariatet är Petra Lärke. Hon tillträder den 2 mars.
Under det svenska ordförandeskapet är det utrikesminister Ann Linde (S) som är ordförande i OSSE.
– Men vi är en organisation som stöttar henne i arbetet. Vi ska kunna ge henne underlag och stötta henne i arbetet kring de olika länderna som OSSE är verksamma i. Det är den viktigaste uppgiften, säger Petra Lärke till Altinget.
Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa (OSSE)
OSSE bildades 1973 som Europeiska säkerhetskonferensen (ESK).De arbetar främst för att förhindra konflikter i Europa och främja demokratiska principer.
De skickar även ut valobservatörer för att bedöma hur rättvisa olika val är.
Det är 57 deltagande länder, bland andra alla stater i Europa samt USA och Kanada.
Källa: Utrikespolitiska institutet och OSSE
Läs om vad sekretariatet ska arbeta med fram till 2021 i artikeln på Altinget Säkerhet. Teckna gratis provabonnemang här.













