Prenumerera
Annons

17 000 kronor per vecka – om man flyttar sin semester

19 juni 2024 kl. 14:18

Region Uppsala har svårt att klara sommarbemanningen. Inom vuxenvården saknas 70 vårdplatser jämfört med förra sommaren. Personal som inte är medlemmar i Vårdförbundet har fått extrapass, övertid och mertid inplanerad. Regionen har uttryckt att man anser att den pågående övertidsblockaden är samhällsfarlig.

– Läget i vården är pressat med anledning av blockaden mot över- och mertid och vi måste göra vad vi kan för att garantera patientsäkerheten under sommaren, säger regiondirektör Johan von Knorring i ett pressmeddelande.

Tidigare annonserades att anställa vid ambulansen skulle få 15 000 kronor per uppskjuten semestervecka. För övrig personal var summan 12 000 kronor. Nu har regionen beslutat att höja den extra ersättningen till 17 000 kronor för samtliga. För att få ersättningen måste semestern flyttas till efter den 31 augusti. 

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026