Joakim StymneGeneraldirektör sade upp sig – nu får han förlängt
Regeringen fattade tidigare i höstas beslut om att entlediga Joakim Stymne från uppdraget som generaldirektör för SCB. Han hade då själv bett om att få kliva av två år i förtid.
– Det känns som att jag kan lämna med gott samvete. Jag har gjort det jag kan göra. SCB är på en ganska bra plats nu, väl rustad för framtiden, så det här kändes som en vettig tid att lämna, sade han till Altinget.
Men Joakim Stymne får inte sluta som planerat den 31 december.
Trots att annonseringen av tjänsten avslutades den 10 september och 26 ansökningar kommit in har ingen ny generaldirektör presenterats.
I stället får Joakim Stymne förlängt till och med den 31 mars 2025, enligt ett nytt beslut från regeringen. Hans löne- och anställningsvillkor är samma som tidigare, vilket innebär att han har en lön på 142 000 kronor i månaden.
Altinget har sökt civilminister Erik Slottner (KD) som ansvarar för rekryteringen av Stymnes efterträdare.














