Sedan år 2020 har Catarina Starfelt arbetat för tankesmedjan Timbro, senast som chef för ideologi och idédebatt. Nu har hon utsetts till ny samhällspolitisk chef.
– Catarina Starfelt har varit en betydande kraft på Timbro under många år. Den nya rollen som samhällspolitisk chef förtydligar och breddar hennes område och hon får ytterligare ansvar i idéarbetet. Jag kan inte tänka mig en bättre person för denna viktiga uppgift, säger tankesmedjans vd PM Nilsson i ett pressmeddelande.
Catarina Starfelt behåller sitt uppdrag som rektor för Timbroutbildningen Stureakademin, utöver arbetet med att utveckla och kvalitetsgranska Timbros idéarbete.
– Det känns väldigt roligt att få kombinera det idépolitiska med mer konkret utrednings- och analysarbete, och att få arbeta ännu närmare Timbros programansvariga, säger hon.
- Vi måste sluta betrakta politiskt engagemang som något subversivt
- Kristersson försvarar kritiserad lagprocess: Verkligheten får visa om det funkar
- Upprop: Vi vill ha ett demokratiskt samtal i valrörelsen
- Hela listan: Så mycket tjänar överdirektörerna
- Regeringen måste göra mer för att stoppa hot och våld i arbetslivet



















