Prenumerera
Annons

Lövin återgår till grön klimatfinansiering

13 april 2015 kl. 11:29

När biståndsminister Isabella Lövin (MP) lovar en satsning på 250 miljoner kronor till den internationella klimatfinansieringen i vårbudgeten är det en viktig principfråga för regeringen, inte minst för Miljöpartiet. Men för mottagaren av pengarna, FN:s klimatfond Green Climate Fund, kommer inga summor att ändras på utbetalningarna.

Borgerliga använder biståndet

Sveriges löfte om fyra miljarder kronor under fyra år till klimatfonden rubbades aldrig under budgetturbulensen. Skillnaden var att den borgerliga budgeten plockar pengarna ur den ordinarie biståndsbudgeten, medan regeringens budgetproposition lade en halv miljard kronor på den internationella klimatfinansieringen utöver biståndet.

Nu frigörs biståndsmedel

När Isabella Lövin (SvD, april) lovar 250 miljoner till internationell klimatfinansiering, utanför biståndsbudgeten, innebär det att motsvarande belopp frigörs för den ordinarie biståndsverksamheten. Centerpartiets utrikespolitiska talesperson, Kerstin Lundgren, kallar det ett sätt för Lövin att visa engagemang för hemmapubliken.

– Jag har ingenting emot att man tillför ökade medel utöver biståndsbudgeten, men det är inte ett svar på den stora frågan: Hur gör vi för att aktivera en bredare kapitalbas? Klimatfinansieringen kräver en bredare ekonomisk bas än via statsbudgetarna, säger Kerstin Lundgren apropå den rika världens löfte till den fattiga att kapitalflödet till Green Climate Fund ska uppgå till 100 miljarder dollar per år från och med 2020.

 

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026