Prenumerera
Annons

EU-toppmötet skruvar upp tempot för cybersäkerhet

16 oktober 2018 kl. 15:45

EU-toppmötet på torsdag kommer att uppmana inrikesministrar och Europaparlamentet att skynda på med lagstiftning om cybersäkerhet, elektroniska bevis, kriminalregister och civilskydd. 

– Europa är under attack som aldrig förr, från att kemiska vapen används på våra gator till statsstödda cyberattacker, sa kommissionären för säkerhetsfrågor Julian King vid en presskonferens i onsdags.

– Tiden är inne att avsluta vårt arbete för säkerhetsunionen.

Val till Europaparlamentet hålls den 23 och 26 maj. Den sista plenarsessionen med det gamla parlamentet hålls den 15-18 april. Lagstiftning som flyttas över till det nya parlamentet väntas försenas eftersom de nya parlamentarikerna behöver en viss startsträcka.

Stor enighet

Altinget har tagit del av utkastet till slutsatser som EU-toppmötet väntas anta på torsdag. Presidenter och premiärministrar från de 28 EU-länderna väntas uppvisa stor enighet om säkerhetsfrågor, uppger EU-källor för Altinget.

Och ledarna driver på EU-maskineriet på bred front i säkerhetsfrågor.

Toppmötet sätter tidsgränser för flera lagförslag. Innan parlamentets mandatperiod tar slut bör inrikesministrar och parlamentet anta lagstiftning om cybersäkerhet och elektronisk bevisning, fordrar toppmötet, enligt utkastet till slutsatser.

EU:s nätsäkerhetsbyrå stärks

Inom cybersäkerhet ska EU:s nätsäkerhetsbyrå Enisa stärkas för att förbättra Europas motståndskraft mot cyberattacker.

Lagförslaget om elektronisk bevisning riktar sig mot sociala medieföretag som Facebook och Google, men även företag som tillhandahåller it-infrastruktur, som IP-adresser. De ska åläggas lämna ut elektroniska uppgifter till brottsbekämpande myndigheter i andra EU-länder.

Redan före årsskiftet bör ministrar och parlament gå i mål i två andra frågor, uppmanar toppmötet. Det gäller utökade möjligheter att byta uppgifter mellan EU-länders kriminalregister (Ecris) och en förstärkning av EU:s civilskyddsmekanism.

Den största insatsen som har skett inom civilskyddsmekanismen var vid de svenska skogsbränderna i somras. Sverige fick hjälp från Italien, Frankrike, Tyskland, Litauen, Danmark, Portugal och Polen. (Ytterligare tre länder erbjöd hjälp.)

Bekämpa desinformation

Säkerhet är en av EU:s högprioriterade frågor. Ett annat område som toppmötet nämner är försvar av det demokratiska systemet mot desinformation och olaglig manipulation. Det gäller både inför valet till Europaparlamentet i maj och i allmänhet. På tisdagen tog kommissionen emot arbetsprogram som internetplattformar lovar genomföra för att bekämpa desinformation.

Toppmötet på torsdag kommer också fördöma det ryska hackningsförsöket mot Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) i Haag, enligt utkastet.

Sanktionssystem mot kemiska vapen

Samtidigt kan toppmötet glädjas åt EU:s motåtgärder. I måndags antog utrikesministrarna ett nytt system för sanktioner mot individer som använder eller sprider kemiska vapen. Sanktionerna liknar de mot ryssar inblandade i angreppet mot Ukraina. Bestraffningen blir i form av inreseförbud och frysta personliga tillgångar i EU.

Några personer blir dock inte bestraffade omedelbart. Storbritannien har inte bestämt sig om ryssarna bakom nervgiftsattacken i Salisbury bör beläggas med sanktioner. Andra brott som kan komma i fråga är kemiska attacker i Syrienkriget.

 

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026