
IM kommer inte få några pengar från Sida och genomför därför kraftiga nedskärningar av verksamheten. Två tredjedelar av personalen tvingas lämna och antalet länder som IM stödjer kommer att halveras.
Nu väljer IM:s generalsekreterare Martin Nihlgård att sluta, vilket Global Bar Magazine var först med att rapportera om.
I ett mejl, som har skickats ut till personer som Nihlgård har haft kontakt med i olika sammanhang, skriver han att tanken på att byta jobb har funnits med ett tag.
”Jag har varit på IM i snart 10 år varav ganska exakt 6 år som generalsekreterare. Jag tror inte man ska sitta på den typen av uppdrag för länge”, skriver han.
Omorganisationen och nedskärningarna ser Martin Nihlgård som ett bra läge för en ny generalsekreterare att komma in.
”Få in lite nytt tänk, lite nya friska tag och göra att IM är en fortsatt relevant aktör.”
Går över till folkbildningen
Martin Nihlgård kom till organisationen 2015 och tillträdde som generalsekreterare i maj 2019. Han har tidigare jobbat för Ibn Rushd och Sundsgården.
Han gör sin sista dag den 23 januari. Dagen efter tillträder han sitt nya jobb som regionchef på Folkuniversitetet region syd.
IM:s programchef Anders Berg tar över som tillförordnad generalsekreterare den 1 januari.


















