LISTA: Alla ledamöter i utskotten

DEMOKRATI. Riksdagen har formellt beslutat vilka ledamöter som ska sitta i respektive utskott. Här är hela listan. 

Konstitutionsutskottet

  • Hans Ekström (S), ordförande
  • Marta Obminska (M), vice ordförande
  • Ida Karkiainen (S)
  • Ida Drougge (M)
  • Jonas Millard (SD)
  • Per-Arne Håkansson (S)
  • Linda Ylivainio (C)
  • Mia Sydow Mölleby (V)
  • Erik Ottoson (M)
  • Matheus Enholm (SD)
  • Laila Naraghi (S)
  • Tuve Skånberg (KD)
  • Erik Ezelius (S)
  • Bengt Eliasson (L)
  • Fredrik Lindahl (SD)
  • Jonas Eriksson (MP)
  • Louise Meijer (M)

Finansutskottet

  • Fredrik Olovsson (S), vice ordförande
  • Elisabeth Svantesson (M), ordförande
  • Gunilla Carlsson (S)
  • Niklas Wykman (M)
  • Oscar Sjöstedt (SD)
  • Adnan Dibrani (S)
  • Emil Källström (C)
  • Ulla Andersson (V)
  • Jessika Roswall (M)
  • Dennis Dioukarev (SD)
  • Ingela Nylund Watz (S)
  • Jakob Forssmed (KD)
  • Ingemar Nilsson (S)
  • Mats Persson (L)
  • Sven-Olof Sällström (SD)
  • Janine Alm Ericson (MP)
  • Jan Ericson (M)

Skatteutskottet

  • Jörgen Hellman (S), ordförande
  • Cecilia Widegren (M)
  • Hillevi Larsson (S)
  • Helena Bouveng (M)
  • Bo Broman (SD)
  • Peter Persson (S)
  • Per Åsling (C), vice ordförande
  • Tony Haddou (V)
  • Boriana Åberg (M)
  • David Lång (SD)
  • Patrik Lundqvist (S)
  • Hampus Hagman (KD)
  • Anna Vikström (S)
  • Joar Forssell (L)
  • Eric Westroth (SD)
  • Rebecka Le Moine (MP)
  • Kjell Jansson (M)

Justitieutskottet

  • Fredrik Lundh Sammeli (S), ordförande
  • Tomas Tobé (M)
  • Petter Löberg (S)
  • Carl-Oskar Bohlin (M)
  • Adam Marttinen (SD)
  • Maria Strömkvist (S)
  • Johan Hedin (C)
  • Linda Westerlund Snecker (V)
  • Kristina Axén Olin (M)
  • Katja Nyberg (SD)
  • Joakim Sandell (S)
  • Andreas Carlson (KD), vice ordförande
  • Carina Ödebrink (S)
  • Johan Pehrson (L)
  • Henrik Vinge (SD)
  • Rasmus Ling (MP)
  • Ingemar Kihlström (KD)

Civilutskottet

  • Johan Löfstrand (S)
  • Mats Green (M)
  • Elin Lundgren (S)
  • Cecilie Tenfjord Toftby (M)
  • Mikael Eskilandersson (SD)
  • Leif Nysmed (S)
  • Ola Johansson (C)
  • Momodou Malcolm Jallow (V)
  • Jörgen Warborn (M)
  • Roger Hedlund (SD)
  • Sanne Lennström (S)
  • Larry Söder (KD), vice ordförande
  • Joakim Järrebring (S)
  • Robert Hannah (L)
  • Angelica Lundberg (SD)
  • Emma Hult (MP), ordförande
  • Lars Beckman (M)

Utrikesutskottet

  • Kenneth G Forslund (S), vice ordförande
  • Hans Wallmark (M), ordförande
  • Olle Thorell (S)
  • Hans Rothenberg (M)
  • Markus Wiechel (SD)
  • Pyry Niemi (S)
  • Kerstin Lundgren (C)
  • Håkan Svenneling (V)
  • Margareta Cederfelt (M)
  • Björn Söder (SD)
  • Roza Güclü Hedin (S)
  • Lars Adaktusson (KD)
  • Aylin Fazelian (S)
  • Fredrik Malm (L)
  • Ludvig Aspling (SD)
  • Annica Hjerling (MP)
  • Johanna Jönsson (C)

Försvarsutskottet

  • Niklas Karlsson (S), ordförande
  • Beatrice Ask (M), vice ordförande
  • Paula Holmqvist (S)
  • Jan R Andersson (M)
  • Roger Richtoff (SD)
  • Mattias Ottosson (S)
  • Daniel Bäckström (C)
  • Hanna Gunnarsson (V)
  • Pål Jonson (M)
  • Josef Fransson (SD)
  • Kalle Olsson (S)
  • Mikael Oscarsson (KD)
  • Alexandra Völker (S)
  • Allan Widman (L)
  • Caroline Nordengrip (SD)
  • Elisabeth Falkhaven (MP)
  • Alexandra Anstrell (M)

Socialförsäkringsutskottet

  • Rikard Larsson (S), vice ordförande
  • Johan Forssell (M), ordförande
  • Carina Ohlsson (S)
  • Katarina Brännström (M)
  • Paula Bieler (SD)
  • Teresa Carvalho (S)
  • Solveig Zander (C)
  • Nooshi Dadgostar (V)
  • Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)
  • Julia Kronlid (SD)
  • Kadir Kasirga (S)
  • Hans Eklind (KD)
  • Björn Petersson (S)
  • Emma Carlsson Löfdahl (L)
  • Jonas Andersson i Skellefteå (SD)
  • Maria Ferm (MP)
  • Arin Karapet (M)

Socialutskottet

  • Kristina Nilsson (S), vice ordförande
  • Camilla Waltersson Grönvall (M)
  • Ann-Christin Ahlberg (S)
  • Johan Hultberg (M)
  • Per Ramhorn (SD)
  • Mikael Dahlqvist (S)
  • Anders W Jonsson (C)
  • Karin Rågsjö (V)
  • Ulrika Heindorff (M)
  • Carina Ståhl Herrstedt (SD)
  • Yasmine Larsson (S)
  • Michael Anefur (KD)
  • Dag Larsson (S)
  • Lina Nordquist (L)
  • Christina Östberg (SD)
  • Åsa Lindhagen (MP)
  • Pia Steensland (KD)

Socialutskottet väljer ordförande vid senare tillfälle

Kulturutskottet

  • Lawen Redar (S)
  • Lotta Finstorp (M)
  • Hans Hoff (S)
  • Annicka Engblom (M)
  • Aron Emilsson (SD)
  • Lars Mejern Larsson (S)
  • Per Lodenius (C)
  • Vasiliki Tsouplaki (V), vice ordförande
  • Ann-Britt Åsebol (M)
  • Angelika Bengtsson (SD)
  • Anna Wallentheim (S)
  • Roland Utbult (KD)
  • Åsa Karlsson (S)
  • Christer Nylander (L), ordförande
  • Jonas Andersson i Linköping (SD)
  • Anna Sibinska (MP)
  • Viktor Wärnick (M) 

Utbildningsutskottet

  • Matilda Ernkrans (S), ordförande
  • Erik Bengtzboe (M)
  • Pia Nilsson (S)
  • Maria Stockhaus (M)
  • Patrick Reslow (SD)
  • Caroline Helmersson Olsson (S)
  • Fredrik Christensson (C)
  • Daniel Riazat (V)
  • Marie-Louise Hänel Sandström (M)
  • Robert Stenkvist (SD)
  • Gunilla Svantorp (S)
  • Jimmy Loord (KD)
  • Tomas Kronståhl (S)
  • Roger Haddad (L), vice ordförande
  • Michael Rubbestad (SD)
  • Annika Hirvonen Falk (MP)
  • Juno Blom (L)

Trafikutskottet

  • Anna-Caren Sätherberg (S)
  • Jessica Rosencrantz (M)
  • Jasenko Omanovic (S)
  • Edward Riedl (M)
  • Jimmy Ståhl (SD)
  • Teres Lindberg (S)
  • Anders Åkesson (C), vice ordförande
  • Jens Holm (V), ordförande
  • Sten Bergheden (M)
  • Thomas Morell (SD)
  • Johan Büser (S)
  • Magnus Jacobsson (KD)
  • Elin Gustafsson (S)
  • Helena Gellerman (L)
  • Patrik Jönsson (SD)
  • Emma Berginger (MP)
  • Anders Hansson (M) 

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Hanna Westerén (S)
  • Maria Malmer Stenergard (M)
  • Isak From (S)
  • Åsa Coenraads (M)
  • Runar Filper (SD)
  • Magnus Manhammar (S)
  • Kristina Yngwe (C), ordförande
  • Elin Segerlind (V)
  • Betty Malmberg (M)
  • Martin Kinnunen (SD)
  • Malin Larsson (S)
  • Magnus Oscarsson (KD)
  • Marlene Burwick (S)
  • Tina Acketoft (L)
  • Mats Nordberg (SD)
  • Maria Gardfjell (MP), vice ordförande
  • Ulrika Heie (C)

Näringsutskottet

  • Jennie Nilsson (S), vice ordförande
  • Lars Hjälmered (M), ordförande
  • Mattias Jonsson (S)
  • Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)
  • Mattias Bäckström Johansson (SD)
  • Monica Haider (S)
  • Helena Lindahl (C)
  • Birger Lahti (V)
  • Lotta Olsson (M)
  • Tobias Andersson (SD)
  • Mathias Tegnér (S)
  • Camilla Brodin (KD)
  • Åsa Eriksson (S)
  • Arman Teimouri (L)
  • Eric Palmqvist (SD)
  • Lorentz Tovatt (MP)
  • Annika Qarlsson (C)

Arbetsmarknadsutskottet

  • Anna Johansson (S), ordförande
  • Jessica Polfjärd (M)
  • Patrik Björck (S)
  • Saila Quicklund (M)
  • Magnus Persson (SD)
  • Helén Pettersson (S)
  • Martin Ådahl (C)
  • Ali Esbati (V)
  • Ellen Juntti (M)
  • Ebba Hermansson (SD)
  • Johan Andersson (S) Sofia Damm (KD)
  • Annelie Karlsson (S)
  • Gulan Avci (L), vice ordförande
  • Alexander Christiansson (SD)
  • Leila Ali-Elmi (MP)
  • Maria Nilsson (L) 

EU-nämnden

  • Åsa Westlund (S), ordförande
  • Karin Enström (M)
  • Björn Wiechel (S)
  • Åsa Coenraads (M)
  • Martin Kinnunen (SD)
  • Markus Selin (S)
  • Eskil Erlandsson (C), vice ordförande
  • Jens Holm (V)
  • Johan Hultberg (M)
  • Ludvig Aspling (SD)
  • Maria Strömkvist (S)
  • Lars Adaktusson (KD)
  • Pyry Niemi (S)
  • Tina Acketoft (L)
  • Johnny Skalin (SD)
  • Amanda Palmstierna (MP)
  • Jessika Roswall (M) 

 

Forrige artikel Många byten på bänken i utbildningsutskottet  Många byten på bänken i utbildningsutskottet  Næste artikel Vaktavlösning i försvarsutskottet  Vaktavlösning i försvarsutskottet