LISTA: Alla ledamöter i utskotten

DEMOKRATI. Riksdagen har formellt beslutat vilka ledamöter som ska sitta i respektive utskott. Här är hela listan. 

Konstitutionsutskottet

  • Hans Ekström (S), ordförande
  • Marta Obminska (M), vice ordförande
  • Ida Karkiainen (S)
  • Ida Drougge (M)
  • Jonas Millard (SD)
  • Per-Arne Håkansson (S)
  • Linda Ylivainio (C)
  • Mia Sydow Mölleby (V)
  • Erik Ottoson (M)
  • Matheus Enholm (SD)
  • Laila Naraghi (S)
  • Tuve Skånberg (KD)
  • Erik Ezelius (S)
  • Bengt Eliasson (L)
  • Fredrik Lindahl (SD)
  • Jonas Eriksson (MP)
  • Louise Meijer (M)

Finansutskottet

  • Fredrik Olovsson (S), vice ordförande
  • Elisabeth Svantesson (M), ordförande
  • Gunilla Carlsson (S)
  • Niklas Wykman (M)
  • Oscar Sjöstedt (SD)
  • Adnan Dibrani (S)
  • Emil Källström (C)
  • Ulla Andersson (V)
  • Jessika Roswall (M)
  • Dennis Dioukarev (SD)
  • Ingela Nylund Watz (S)
  • Jakob Forssmed (KD)
  • Ingemar Nilsson (S)
  • Mats Persson (L)
  • Sven-Olof Sällström (SD)
  • Janine Alm Ericson (MP)
  • Jan Ericson (M)

Skatteutskottet

  • Jörgen Hellman (S), ordförande
  • Cecilia Widegren (M)
  • Hillevi Larsson (S)
  • Helena Bouveng (M)
  • Bo Broman (SD)
  • Peter Persson (S)
  • Per Åsling (C), vice ordförande
  • Tony Haddou (V)
  • Boriana Åberg (M)
  • David Lång (SD)
  • Patrik Lundqvist (S)
  • Hampus Hagman (KD)
  • Anna Vikström (S)
  • Joar Forssell (L)
  • Eric Westroth (SD)
  • Rebecka Le Moine (MP)
  • Kjell Jansson (M)

Justitieutskottet

  • Fredrik Lundh Sammeli (S), ordförande
  • Tomas Tobé (M)
  • Petter Löberg (S)
  • Carl-Oskar Bohlin (M)
  • Adam Marttinen (SD)
  • Maria Strömkvist (S)
  • Johan Hedin (C)
  • Linda Westerlund Snecker (V)
  • Kristina Axén Olin (M)
  • Katja Nyberg (SD)
  • Joakim Sandell (S)
  • Andreas Carlson (KD), vice ordförande
  • Carina Ödebrink (S)
  • Johan Pehrson (L)
  • Henrik Vinge (SD)
  • Rasmus Ling (MP)
  • Ingemar Kihlström (KD)

Civilutskottet

  • Johan Löfstrand (S)
  • Mats Green (M)
  • Elin Lundgren (S)
  • Cecilie Tenfjord Toftby (M)
  • Mikael Eskilandersson (SD)
  • Leif Nysmed (S)
  • Ola Johansson (C)
  • Momodou Malcolm Jallow (V)
  • Jörgen Warborn (M)
  • Roger Hedlund (SD)
  • Sanne Lennström (S)
  • Larry Söder (KD), vice ordförande
  • Joakim Järrebring (S)
  • Robert Hannah (L)
  • Angelica Lundberg (SD)
  • Emma Hult (MP), ordförande
  • Lars Beckman (M)

Utrikesutskottet

  • Kenneth G Forslund (S), vice ordförande
  • Hans Wallmark (M), ordförande
  • Olle Thorell (S)
  • Hans Rothenberg (M)
  • Markus Wiechel (SD)
  • Pyry Niemi (S)
  • Kerstin Lundgren (C)
  • Håkan Svenneling (V)
  • Margareta Cederfelt (M)
  • Björn Söder (SD)
  • Roza Güclü Hedin (S)
  • Lars Adaktusson (KD)
  • Aylin Fazelian (S)
  • Fredrik Malm (L)
  • Ludvig Aspling (SD)
  • Annica Hjerling (MP)
  • Johanna Jönsson (C)

Försvarsutskottet

  • Niklas Karlsson (S), ordförande
  • Beatrice Ask (M), vice ordförande
  • Paula Holmqvist (S)
  • Jan R Andersson (M)
  • Roger Richtoff (SD)
  • Mattias Ottosson (S)
  • Daniel Bäckström (C)
  • Hanna Gunnarsson (V)
  • Pål Jonson (M)
  • Josef Fransson (SD)
  • Kalle Olsson (S)
  • Mikael Oscarsson (KD)
  • Alexandra Völker (S)
  • Allan Widman (L)
  • Caroline Nordengrip (SD)
  • Elisabeth Falkhaven (MP)
  • Alexandra Anstrell (M)

Socialförsäkringsutskottet

  • Rikard Larsson (S), vice ordförande
  • Johan Forssell (M), ordförande
  • Carina Ohlsson (S)
  • Katarina Brännström (M)
  • Paula Bieler (SD)
  • Teresa Carvalho (S)
  • Solveig Zander (C)
  • Nooshi Dadgostar (V)
  • Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)
  • Julia Kronlid (SD)
  • Kadir Kasirga (S)
  • Hans Eklind (KD)
  • Björn Petersson (S)
  • Emma Carlsson Löfdahl (L)
  • Jonas Andersson i Skellefteå (SD)
  • Maria Ferm (MP)
  • Arin Karapet (M)

Socialutskottet

  • Kristina Nilsson (S), vice ordförande
  • Camilla Waltersson Grönvall (M)
  • Ann-Christin Ahlberg (S)
  • Johan Hultberg (M)
  • Per Ramhorn (SD)
  • Mikael Dahlqvist (S)
  • Anders W Jonsson (C)
  • Karin Rågsjö (V)
  • Ulrika Heindorff (M)
  • Carina Ståhl Herrstedt (SD)
  • Yasmine Larsson (S)
  • Michael Anefur (KD)
  • Dag Larsson (S)
  • Lina Nordquist (L)
  • Christina Östberg (SD)
  • Åsa Lindhagen (MP)
  • Pia Steensland (KD)

Socialutskottet väljer ordförande vid senare tillfälle

Kulturutskottet

  • Lawen Redar (S)
  • Lotta Finstorp (M)
  • Hans Hoff (S)
  • Annicka Engblom (M)
  • Aron Emilsson (SD)
  • Lars Mejern Larsson (S)
  • Per Lodenius (C)
  • Vasiliki Tsouplaki (V), vice ordförande
  • Ann-Britt Åsebol (M)
  • Angelika Bengtsson (SD)
  • Anna Wallentheim (S)
  • Roland Utbult (KD)
  • Åsa Karlsson (S)
  • Christer Nylander (L), ordförande
  • Jonas Andersson i Linköping (SD)
  • Anna Sibinska (MP)
  • Viktor Wärnick (M) 

Utbildningsutskottet

  • Matilda Ernkrans (S), ordförande
  • Erik Bengtzboe (M)
  • Pia Nilsson (S)
  • Maria Stockhaus (M)
  • Patrick Reslow (SD)
  • Caroline Helmersson Olsson (S)
  • Fredrik Christensson (C)
  • Daniel Riazat (V)
  • Marie-Louise Hänel Sandström (M)
  • Robert Stenkvist (SD)
  • Gunilla Svantorp (S)
  • Jimmy Loord (KD)
  • Tomas Kronståhl (S)
  • Roger Haddad (L), vice ordförande
  • Michael Rubbestad (SD)
  • Annika Hirvonen Falk (MP)
  • Juno Blom (L)

Trafikutskottet

  • Anna-Caren Sätherberg (S)
  • Jessica Rosencrantz (M)
  • Jasenko Omanovic (S)
  • Edward Riedl (M)
  • Jimmy Ståhl (SD)
  • Teres Lindberg (S)
  • Anders Åkesson (C), vice ordförande
  • Jens Holm (V), ordförande
  • Sten Bergheden (M)
  • Thomas Morell (SD)
  • Johan Büser (S)
  • Magnus Jacobsson (KD)
  • Elin Gustafsson (S)
  • Helena Gellerman (L)
  • Patrik Jönsson (SD)
  • Emma Berginger (MP)
  • Anders Hansson (M) 

Miljö- och jordbruksutskottet

  • Hanna Westerén (S)
  • Maria Malmer Stenergard (M)
  • Isak From (S)
  • Åsa Coenraads (M)
  • Runar Filper (SD)
  • Magnus Manhammar (S)
  • Kristina Yngwe (C), ordförande
  • Elin Segerlind (V)
  • Betty Malmberg (M)
  • Martin Kinnunen (SD)
  • Malin Larsson (S)
  • Magnus Oscarsson (KD)
  • Marlene Burwick (S)
  • Tina Acketoft (L)
  • Mats Nordberg (SD)
  • Maria Gardfjell (MP), vice ordförande
  • Ulrika Heie (C)

Näringsutskottet

  • Jennie Nilsson (S), vice ordförande
  • Lars Hjälmered (M), ordförande
  • Mattias Jonsson (S)
  • Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)
  • Mattias Bäckström Johansson (SD)
  • Monica Haider (S)
  • Helena Lindahl (C)
  • Birger Lahti (V)
  • Lotta Olsson (M)
  • Tobias Andersson (SD)
  • Mathias Tegnér (S)
  • Camilla Brodin (KD)
  • Åsa Eriksson (S)
  • Arman Teimouri (L)
  • Eric Palmqvist (SD)
  • Lorentz Tovatt (MP)
  • Annika Qarlsson (C)

Arbetsmarknadsutskottet

  • Anna Johansson (S), ordförande
  • Jessica Polfjärd (M)
  • Patrik Björck (S)
  • Saila Quicklund (M)
  • Magnus Persson (SD)
  • Helén Pettersson (S)
  • Martin Ådahl (C)
  • Ali Esbati (V)
  • Ellen Juntti (M)
  • Ebba Hermansson (SD)
  • Johan Andersson (S) Sofia Damm (KD)
  • Annelie Karlsson (S)
  • Gulan Avci (L), vice ordförande
  • Alexander Christiansson (SD)
  • Leila Ali-Elmi (MP)
  • Maria Nilsson (L) 

EU-nämnden

  • Åsa Westlund (S), ordförande
  • Karin Enström (M)
  • Björn Wiechel (S)
  • Åsa Coenraads (M)
  • Martin Kinnunen (SD)
  • Markus Selin (S)
  • Eskil Erlandsson (C), vice ordförande
  • Jens Holm (V)
  • Johan Hultberg (M)
  • Ludvig Aspling (SD)
  • Maria Strömkvist (S)
  • Lars Adaktusson (KD)
  • Pyry Niemi (S)
  • Tina Acketoft (L)
  • Johnny Skalin (SD)
  • Amanda Palmstierna (MP)
  • Jessika Roswall (M) 

 

Forrige artikel Många byten på bänken i utbildningsutskottet  Många byten på bänken i utbildningsutskottet  Næste artikel Vaktavlösning i försvarsutskottet  Vaktavlösning i försvarsutskottet 
Arla svarar Littorin: Vi kan inte blunda för utvecklingen

Arla svarar Littorin: Vi kan inte blunda för utvecklingen

REPLIK. Det är nya villkor på matmarknaden som Arla måste anpassa sig till. Vi flyttar Boxholmsosten till Östersund för att bibehålla osten och skapa ny historia, skriver Heléne Gunnarson, mjölkbonde i Halland och styrelseledamot i Arla.