Överblick: Vattenfalls miljardregn och Hallengren lovar vaccinationspass

Regeringen (S) utlovar digitala vaccinationspass till sommaren, målsättningen är den 1 juni. Det meddelade digitaliseringsminister Anders Ygeman (S) och socialminister Lena Hallengren (S) vid en pressträff på morgonen.
Myndigheten för digital förvaltning (Digg) får i uppdrag att utveckla digitala vaccinpass.
– Vaccinationsintyget är ett kvitto på att du har fått sprutorna. För att intyg ska fungera internationellt måste de vara erkända av världens länder. Därför arbetar Sverige aktivt för att få till en internationell standard för intygen, säger Lena Hallengren på torsdagens pressträff rapporterar DN.
Löfven kallar till pressträff
En ny pressträff väntar under eftermiddagen, klockan 13.15. Närvarar gör statsminister Stefan Löfven samt statsråden Lena Hallengren och Amanda Lind (MP) samt Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson, enligt ett pressmeddelande från regeringen.
Miljarder till statskassan
Vattenfalls nya vd Anna Borg presenterade den statliga energijättens bokslut i dag. Styrelsen föreslår en utdelning till staten på 4 miljarder kronor, rapporterar TT/Folkbladet. Förra årets utdelning var 3,6 miljarder kronor.
Nya (S)-ministrar på gång?
En regeringsombildning står för dörren. Det kommer att möbleras om rejält bland MP-ministrarna, då biståndsminister Peter Eriksson redan har klivit av och miljö- och klimatminister Isabella Lövin är på väg ut. Frågan är, skriver Svd, om Stefan Löfven kommer att möblera om även bland S-ministrarna? För fyra av S-statsråden ser siffrorna mörka ut.
Det är civilminister Lena Micko, landsbygdsminister Jennie Nilsson, utrikeshandelsminister Anna Hallberg och Matilda Ernkrans, minister för högre utbildning och forskning. Ministrarna är både okända och har lågt förtroende bland väljarna.
– Det är svårt att säga hur Löfven kommer att agera. Han har tenderat att sitta still i båten. Samtidigt är det ett ganska bra tillfälle att göra om i regeringen om Löfven vill det, så att nya ministrar hinner arbeta in sig och arbeta upp en effektivitet till valrörelsen 2022, säger Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet, till Svd.
Eneroth om Öresundstunnel
Nästa år ska riksdagen besluta om en ny nationell infrastrukturplan. Då avgörs vilka stora trafiksatsningar som ska göras de närmaste åren. En av dem kan vara en fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör, skriver Sydsvenskan.
– En fast förbindelse mellan Helsingborg och Helsingör är en nationell angelägenhet. Hur Öresundsregionen och Skåne utvecklas är viktigt för Sverige. Kan vi öka sysselsättningen genom pendling med klimatsmart resande så är det till nytta för både Sverige och Danmark, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth (S) till Sydsvenskan.












