Prenumerera
Annons
Debatt

Moderaterna: Lås alla skolor i Stockholms stad

Det fruktansvärda dådet i Örebro visar att vi behöver göra allt vi kan för att öka tryggheten i våra skolor, skriver debattören. 
Det fruktansvärda dådet i Örebro visar att vi behöver göra allt vi kan för att öka tryggheten i våra skolor, skriver debattören. Foto: Christine Olsson/TT/Moderaterna
25 februari 2025 kl. 04:00

Detta är en opinionsartikel som speglar skribentens åsikter.

Massmordet i Örebro för tankarna till dem som drabbades av dådet. Det manar också till eftertanke kring hur vi som samhälle tidigare kan upptäcka och förebygga våldsbenägna individer. Men dådet manar också till handlingskraft för att agera för säkerheten här och nu, i synnerhet på platser där barn och unga vistas.

Välkommet med skärpt säkerhet

Regeringen går nu fram med krav på att obehöriga inte ska ges fritt tillträde till förskolors eller skolors områden när verksamhet pågår. Det är ett ansvar som kommer att åligga huvudmannen och kan bland annat handla om låsta dörrar, passerkort, kodlås och taggar.

Till skillnad från andra platser kan ett barn inte välja bort skolan även om situationen känns otrygg.

Att politiken kring skolsäkerheten skärps är välkommet. Inga barn ska drabbas av allvarliga brott i sin skola och ingen förälder ska behöva ta emot samtal om att deras barn blivit drabbade. I Sverige har vi skolplikt för alla barn och unga upp till sexton år. Till skillnad från andra platser kan ett barn inte välja bort skolan även om situationen känns otrygg.

När den moderatledda regeringen lägger om den nationella politiken för att höja säkerheten runt Sveriges skolor behöver Stockholms stad, som Sveriges största kommunala huvudman, också höja ambitionsnivån.

Inför skalskydd

Säkerheten och tryggheten i skolorna måste omedelbart höjas. Moderaterna i Stockholms stad föreslår därför följande:

  • Lås alla skolor
    I dag saknar nästan hälften av alla kommunala grundskolor i Stockholm ett fullgott skalskydd, vilket gör det enkelt för obehöriga att ta sig in. Även många förskolor och andra utbildningslokaler är olåsta dagtid. Att dörrarna är låsta ger inget heltäckande skydd mot att obehöriga tar sig in men det skapar ett visst hinder och bidrar därmed med värdefull tid för personal att agera vid en allvarlig händelse.
  • Inför lockdown-teknik på skolor
    Lockdown-teknik bör installeras i alla skolor i kombination med att personalen kontinuerligt övar på hur de ska agera vid pågående dödligt våld. När våldet blir mer hänsynslöst måste möjligheten att skydda eleverna i väntan på polisiär närvaro finnas. I dag finns det tekniska hjälpmedel som kan aktivera en byggnads skalskydd och assistera skolpersonal vid inrymning och utrymning men som inte är utbyggd i de flesta skolor.
  • Underlätta användningen av kameror i skolmiljö
    Kameror är effektiva för att minska brottsligheten och öka tryggheten. En kamera fungerar både förebyggande och brottuppklarande. Men i dag är byråkratin som omgärdar användningen av kameror i skolmiljö ett stort hinder. Fler kameror hade kunnat användas om byråkratin minskade, till exempel måste kravet på att dokumentera hur varje enskild kamera kommer till användning slopas.

Det fruktansvärda dådet i Örebro visar att vi behöver göra allt vi kan för att öka tryggheten i våra skolor. Skärpta straff, låsta skolor samt bättre övervakningen och lockdown-teknik är viktiga insatser för att snabbt öka tryggheten i skolorna.

Annons
Annons

Insikt

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie Kindberg
Copyright © Altinget, 2026