Kristersson bildar kartell – får extra utskottsplats

Båda sidor i politiken har bildat karteller inför fördelningen av utskottsplatser. Det gör att Kristerssons sida får en extra plats i utskotten och når majoritet. Men problemet med falska majoriteter kan uppstå ändå.

M, KD, SD och L har bildat kartell inför riksdagens omröstning om utskottsplatser. Det har även den blivande oppositionen gjort.
M, KD, SD och L har bildat kartell inför riksdagens omröstning om utskottsplatser. Det har även den blivande oppositionen gjort.Foto: Jonas Ekströmer/TT, Montage: Altinget
Johan Manell

På tisdag röstar riksdagen om vilka personer som ska fylla de 17 platserna i respektive utskott. Formellt tar de ställning till ett förslag från valberedningen, men i praktiken brukar partierna ha gjort upp det på förhand.

Valberedningens sammansättning
  • Gunilla Carlsson (S)
  • Mattias Bäckström Johansson (SD)
  • Jörgen Berglund (M)
  • Jessica Wetterling (V)
  • Ulrika Heie (C)
  • Camilla Brodin (KD)
  • Rasmus Ling (MP)
  • Helena Gellerman (L)
  • Matheus Enholm (SD)
  • Johan Andersson (S)
  • Erik Ottoson (M)
  • Tony Haddou (V)
  • Carina Ståhl Herrstedt (SD)
  • Jonny Cato (C)
  • Jessika Roswall (M)
  • Annika Hirvonen (MP)
  • Ann-Christine From Utterstedt (SD)
  • Ingela Nylund Watz (S)

Fördelningen av platser sker med den så kallade d’Hondts metod. Genom den delas utskottsplatserna ut en i taget till det parti som har det högsta jämförelsetalet. Om alla partier skulle gå in i processen självständigt skulle fördelningen bli följande per utskott: Socialdemokraterna (6), Sverigedemokraterna (4), Moderaterna (3), Vänsterpartiet (1), Centerpartiet (1), Kristdemokraterna (1), Miljöpartiet (1) och Liberalerna (0).

Det skulle alltså innebära att Magdalena Anderssons sida skulle få nio platser och majoritet i utskotten men inte i kammaren och att Liberalerna skulle bli helt utan platser. Det som i stället har skett är att de båda sidorna i politiken har gått ihop och bildat karteller.

Altinget logoRikspolitik
Vill du läsa artikeln?
Som prenumerant på Altinget rikspolitik får du initierad nyhetsbevakning och en levande sakpolitisk debatt.
Läs mer om priser och prenumerationsvillkor här.
0:000:00