Prenumerera
Annons
Om  
Dag Lidén

Han går från Försvarsmakten till Svenska jägareförbundet

9 januari 2022 kl. 21:52

Svenska jägareförbundets tidigare generalsekreterare Bo Sköld avgick i somras, under en turbulent tid i förbundet.

Nu har jägarorganisationen hittat en efterträdare. Dag Lidén är militär sedan 40 år, men lämnar nu Försvarsmakten för att bli generalsekreterare. Han tillträder dock först den 1 juni.

– Jag kände direkt att detta var något jag ville. Det kändes i hjärtat. Så, jag ser verkligen fram emot uppdraget. Naturligtvis har jag förstått att det finns många utmaningar. Men jag räds inte utmaningar. Det inspirerar och ger mig energi. Förstår också att det i organisationen finns drivkraft och ett gediget engagemang, vilket är bra komponenter i alla organisationer, säger Dag Lidén i ett pressmeddelande.

Åke Granström fortsätter som tillförordnad generalsekreterare tills dess att Dag Lidén är på plats.

Annons
Altinget logo
Stockholm | Köpenhamn | Oslo | Bryssel
Politik på allvar
AdressJohannesgränd 1111 30 StockholmRedaktionen+46 (0)8 12 13 14 24red@altinget.sePrenumerationsärenden+46 (0) 73 529 99 09adm@altinget.seOrg.nr. 556980-5269
Tillförordnad chefredaktör och Stf ansvarig utgivare Anton SällCFOAnders JørningKommersiell direktörLars GrafströmVdAnne Marie KindbergOrdförande och utgivareRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026