Förslag om vapenexport drar ut på tiden
Utredningen berör den känsliga frågan om export av vapen och annan krigsmateriel till icke-demokratiska länder och hur reglerna kan skärpas för vilka som får köpa svenskt materiel och hur kontrollen av exporten ska gå till. Uppdraget har förlängts i omgångar och enligt planerna skulle slutsatserna lämnas den 15 april i år. Men kommittén har bett om mer tid för att slutföra sina diskussioner. Regeringen har därför beslutat att förlänga tiden och utredningen ska vara klar senast den 30 juni i år.
Ett skäl är att utredningens slutfas kolliderar med förhandlingarna om den försvarspolitiska proposition som ska läggas fram senast den 24 april, enligt Allan Widman (FP), ledamot i kommittén och ordförande i försvarsutskottet. Flera av ledamöterna i kommittén är också inbegripna i förhandlingen om den framtida försvarspolitiken.
– Försvarsförhandlingarna sker parallellt med utredningen och att samtidigt lösa ut flera knäckfrågor blev lite för mycket, säger Widman till Altinget.
Demokratikriterium
En knäckfråga i krigsmaterielexporten är att reda ut exakt vad som är ett är icke-demokratisk land och hur detta sedan ska påverka ett beslut om export. Men det är för tidigt att säga hur ett sådant demokratikriterium ska se ut.
– Det är just en sådan fråga som man löser ut två sekunder före tolv, konstaterar Widman.
För fyra år sedan enades de borgerliga och Socialdemokraterna i riksdagen om att ta fram ett förslag på en ny lag om krigsmaterielexport. Det handlar bland annat om att skärpa kontrollen av exporten till icke-demokratiska länder.
Utredningen som består av representanter för riksdagspartierna har redan lagt fram ett förslag som bland annat innebär en skarpare tillsyn av statliga myndigheter som är inblandade i krigsmaterielexport.
Bättre kontroll på myndigheter
Detta berör bland annat Försvarets materielverk, Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI) och Försvarsexportmyndigheten. I dag är myndigheterna till viss del undantagna från reglerna och tillsynen. Detta ifrågasätter parlamentarikerna då ISP, Inspektionen för strategiska produkter, därmed inte kan få komplett bild av hanteringen av krigsmateriel i Sverige.
I förslaget, som lämnades i december förra året, pekade kommittén på FOI:s kontroversiella inblandning i uppförandet av en vapenfabrik i Saudiarabien – en historia som avslöjades 2012.
”De massmediala affärer som berört vissa försvarsmyndigheter under de senaste åren tydliggör också i sig behovet av att det sker en kontinuerlig uppföljning av myndigheternas verksamhet”, påpekade kommittén.












